„Megale Amukot”, książka z 1858 roku i „Szulchan aruch” z 1882 roku to dwa egzemplarze pochodzące ze słynnego księgozbioru Jesziwy Mędrców Lublina. Książki wróciły do budynku, w którym przed II wojną światową mieściła się w Lublinie największa uczelnia talmudyczna w Polsce. Na potrzeby utworzenia biblioteki zebrano w Polsce i na świecie kilkadziesiąt tysięcy woluminów, bezcennych starodruków i rękopisów. Książki przekazał Wolny Uniwersytet Berliński. Dołączyły one do pięciu, które już wcześniej wróciły do budynku dawnej jesziwy. Historię biblioteki lubelskiej jesziwy i powrotu dwóch książek opowie Piotr Nazaruk, edukator i tłumacz z jidysz w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Zajmuje się historią Żydów. Kurator wystaw czasowych „Szkicownik Rywki Berger”, „Atlas map pamięci”, „Dom Pereca”; autor m.in. książek „Kokebebe” i „Bajglowe imperium Hersza Lendera”, współredaktor m.in. czasopisma „Scriptores”. Na stronie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” można znaleźć blog, który prowadzi.
Henryk Wójcik to mieszkający w Toronto a pochodzący z Lublina bibliofil, kolekcjoner i wydawca. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” druga wizyta w jego lubelskim mieszkaniu, w którym przejrzymy zgromadzone tam zbiory.
127 lat temu, 30 października 1895 r. urodziła się Maria Kuncewiczowa. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” sięgniemy do radiowego archiwum, w którym znajdują się m.in. zarejestrowane przez red. Jana Nowackiego opowieści Marii Kuncewiczowej i Jerzego Kuncewicza o domu, nie tylko tym kazimierskim.
W 338 odcinku słuchowiska „Bazarek” o tym, co widać na obrazie, kiedy Wiesława maluje kota.
W prezencie książki od wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Na zdjęciu dwie książki przekazane przez Freie Universität Berlin lubelskiej jesziwie oraz pięć, które już są w lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Fot. Monika Tarajko Ośrodek „Brama Grodzka Teatr NN”