Kobiety świata w obiektywie Elżbiety Dzikowskiej
„Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać?” – to tytuł wystawy fotografii autorstwa Elżbiety Dzikowskiej. Na zdjęciach podróżniczki w Puławskim Domu Chemika mogą Państwo zobaczyć jak w różnych zakątkach świata dbają o siebie kobiety i w jaki sposób ozdabiają i przystrajają swoje ciało. Czasem wystarczy ułożenie włosów, w Indiach czy Etiopii pomalowane ludowymi wzorami ciała. Gdy z kolei górę bierze tradycja, kobiety poddają się często okrutnym rytuałom, aby zdobyć zainteresowanie mężczyzn.
Elżbieta Dzikowska to autorka kilku książek o Ameryce Łacińskiej. Plenerowa wystawa fotografii będzie dostępna do 16 listopada przy Puławskim Domu Chemika.
O bohaterskiej lekarce w Państwowym Muzeum na Majdanku
Stefania Perzanowska trafiła na Majdanek w styczniu 1943 roku. To dzięki jej inicjatywie powstał na polu kobiet rewir. W szpitalu obozowym nie tylko starała się pomagać chorym, ale także ukrywała w nim skrajnie wyczerpane lub skazane na śmierć kobiety, fałszując w tym celu dokumentację chorobową. Do końca roku w Państwowym Muzeum na Majdanku mogą Państwo oglądać wystawę poświęconą tej bohaterskiej lekarce i więźniarce politycznej.
Ekspozycja prezentuje pamiątki po Stefani Perzanowskiej przekazane przez jej rodzinę. To m.in. medykamenty i przyrządy medyczne, ale także grypsy, jakie Perzanowska wysyłała z obozu do swojej córki Zosi.
Ekspozycje „Stefania Perzanowska. Pani doktor z Majdanka” można oglądać w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.
Plakaty Krzysztofa Duckiego w CSK
W Galerii Ciche Kąty CSK wystawa plakatu Krzysztofa Duckiego „Rozmówki polsko – węgierskie”. Ekspozycja powstała w ramach tegorocznej edycji spotkań z kulturą węgierską. To seria plakatów przedstawiająca osoby szczególnie zasłużone w udzielaniu pomocy polskim uchodźcom na Węgrzech w okresie drugiej wojny światowej.
Plakatom towarzyszą też historyczne fotografie oraz krótkie teksty – ich autorem jest były ambasador Polski na Węgrzech Grzegorz Łubczyk. Krzysztof Ducki to uznany artysta, prezes Węgierskiego Towarzystwa Plakatu.
Finisaż wystawy 3 listopada.
Fot. facebook.com/pokdomchemika