Mija 50 lat od powstania Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1 w Lublinie. – Przede wszystkim chcielibyśmy położyć nacisk na rozwój ośrodka przeszczepowego – mówi dr Justyna Kozińska z Kliniki Hematoonkologii. – Chcielibyśmy uczestniczyć w wielu nowatorskich możliwościach terapeutycznych naszych pacjentów. Głównym problemem naszej kliniki są możliwości lokalowe. Bardzo by nam się marzyło, abyśmy mieli nowoczesny budynek, który będzie spełniał wszelkie wymogi jeśli chodzi o opiekę nad pacjentem hematologicznym, który jest niezwykle ważnym i niezwykle trudnym pacjentem w opiece. Wymaga on izolacji, nowoczesnego leczenia. Również życzylibyśmy sobie tego, aby hematologia stała się specjalizacją, która będzie chętnie wybierana przez młodych lekarzy, ponieważ brakuje nas i brakuje hematologów do opieki nad pacjentami.
Klinika Hematoonkologii chce także rozwinąć przeszczepy allogeniczne, czyli takie, w których dawca nie musi być spokrewniony z pacjentem i nie musi dzielić z nim także tej samej grupy krwi.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 50-lecie powstania Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1
50 lat od utworzenia Kliniki Hematologii UM w Lublinie minęło w 2021 r. Twórcą lubelskiej hematologii był prof. Jan Kowalewski, który w 1968 r. powołany został na kierownika III Kliniki Chorób Wewnętrznych. W 1971 r. z inicjatywy prof. Kowalewskiego II Klinika Chorób Wewnętrznych została przekształcona w Klinikę Hematologii. Dzięki niemu powstała nowa placówka, która zapewniła wysoko specjalistyczne leczenie chorób układu krwiotwórczego i krwi chorym z regionu wschodniej Polski. Należała też do pierwszych klinik specjalistycznych w naszym kraju. Obecnie Klinika prowadzona jest przez prof. dr hab. Marka Husa i cieszy się powszechnym uznaniem nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Konferencja z okazji jubileuszu kliniki odbyła się w hotelu przy al. Solidarności w Lublinie.
EwKa / opr. AKos/ DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska