13.10.2022 Aktualności Radia Lublin

policja2 2022 10 13 212024

Jest mniej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych i mniej zatrzymanych praw jazdy – to podsumowanie niepełnego miesiąca od wejścia w życie nowego taryfikatora. Zadowoleni są policjanci, ale kierowcy narzekają na zbyt wysokie kwoty mandatów.

CZYTAJ: Surowsze kary, więc jeździmy bezpieczniej. Miesiąc na drogach z nowymi przepisami

Sto lat temu najbardziej znany lubelski poeta Józef Czechowicz pracował jako nauczyciel w Słobódce na terenie obecnej Białorusi. W pewien październikowy weekend poeta wybrał się nad jezioro – tam napisał wiersz. Ten utwór przez 100 lat przechowywany był w archiwum rodzinnym Marka Prokopa – siostrzeńca Heleny Życińskiej, dla której Czechowicz napisał wiersz. Teraz rękopis utworu trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie.

CZYTAJ: Nieznany wiersz Czechowicza trafił do Muzeum Narodowego w Lublinie

W Sobiborze uczczono ofiary i bohaterów wybuchu powstania więźniów byłego niemieckiego obozu zagłady. 79 lat temu, 14 października 1943 roku rozpoczął się bunt, zakończony ucieczką około 300 więźniów. Prawie 200 osobom udało się zbiec, a końca wojny doczekało kilkadziesiąt osób. 

CZYTAJ: „To jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej”. 79. rocznica powstania w obozie w Sobiborze

Przy zamojskim Caritas działa Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Jeszcze kilkanaście dni temu mieściło się przy ul. Matejki, teraz serce Centrum bije przy Kolegiackiej 1 A. Stąd płynie różna pomoc dla uchodźców – m.in. realizowany jest projekt SOS Ukrainie ze wsparciem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

CZYTAJ: Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Zamościu wspiera potrzebujących

Śladów dawnego ratusza szukają archeolodzy na rynku w Wąwolnicy. Rozpoczęły się tam prace wykopaliskowe mające odkryć historię tego miejsca.

CZYTAJ: „Każdy okruch przeszłości jest dla nas ważny”. Archeolodzy szukają śladów dawnego ratusza na rynku w Wąwolnicy

Szlabany zamontowane na bialskich osiedlach nie będą już przeszkodą w dotarciu pogotowia ratunkowego do pacjentów potrzebujących pomocy medycznej. Bialskie pogotowie wprowadziło innowacyjny system. Szlabany zostały wyposażone w specjalne urządzenie, które umożliwi służbom błyskawiczne ich otwarcie. Na razie takie rozwiązanie wdrożono na trzech osiedlach, które zdecydowały się na współprace z pogotowiem.

CZYTAJ: Innowacyjny system bialskiego pogotowia. Szlabany nie będą już przeszkodą w dotarciu do pacjentów

 „Wyrwane z ramion Matki Polski” to hasło lekcji muzealnych realizowanych w zamojskim Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”. Ich celem jest przekazanie uczniom szkół ponadpodstawowych informacji o wysiedleniach Zamojszczyzny w okresie II wojny św.

CZYTAJ: „Wyrwane z ramion Matki Polski”. Lekcja muzealna o wysiedleniach Zamojszczyzny

Program prowadził Ryszard Majewski.

Fot. www.policja.pl

Exit mobile version