Rozliczenie podatku z Niemiec przez internet to bardzo popularne rozwiązanie wśród mieszkańców landów niemieckich. Nic w tym dziwnego – to najprostsza i najszybsza metoda uregulowania płatności fiskalnych. Doświadczenie pokazuje, że po rozliczeniu online zwrot podatku pojawia się na koncie dużo szybciej, a ponadto ogranicza konieczność osobistego udania się do urzędu oraz oczekiwania w kolejkach. Co trzeba zrobić, by rozliczyć podatek online? Sprawdź nasze podpowiedzi.
Rozliczenie podatku z Niemiec – niezbędne dokumenty
Polacy pracujący w Republice Federalnej Niemiec mają taki sam obowiązek opłacania podatku jak obywatele niemieccy. Oznacza to, że są oni zobligowani do złożenia zeznania podatkowego. Deklarację należy dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego (Finanzamt) razem z zaświadczeniem o dochodach uzyskanych w Polsce – druk UE/EOG można otrzymać z polskiego urzędu.
Innym dokumentem niezbędnym do rozliczenia podatku w Niemczech online jest Elektronische Lohnsteuerbescheinigung. To elektroniczna wersja zaświadczenia o wysokości dochodu, które osoba zatrudniona otrzymuje od swojego pracodawcy.
Polski płatnik podatku w Niemczech ma prawo skorzystać z przysługujących mu ulg, dzięki czemu faktyczna opłata fiskalna będzie dużo niższa. Aby mieć taką możliwość, w kompletnym zeznaniu podatkowym powinny znaleźć się także dokumenty poświadczające szansę skorzystania z ulg oraz rachunki za wydatki, jakie podatnik zamierza odjąć.
Ulgi podatkowe dla Polaków
Jak zaznaczono, każda osoba rozliczająca się w Niemczech może skorzystać z przysługujących jej ulg. Zasada ta obejmuje także Polaków, a nawet ich rodziny, które pozostały poza granicami RFN. Wśród kosztów, które można odliczyć od podatku, znajdują się między innymi:
– utrzymywanie podwójnego gospodarstwa domowego; należy tutaj jednak udowodnić, że dom znajdujący się w Polsce jest centralnym ośrodkiem życia rodzinnego podatnika;
– koszty związane ze świadczeniem pracy: dojazdy, dodatkowe ubezpieczenie, delegacja służbowa czy praca zdalna;
– wydatki dotyczące podnoszenia kwalifikacji i przebranżowienia.
Przygotowując się do rozliczenia podatku w Niemczech online, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego biura. Wykwalifikowani księgowi przeprowadzą bezpiecznie przez cały proces, a jeśli będzie trzeba – pomogą uzupełnić dokumentację i sprawdzą, z jakich ulg może skorzystać podatnik. Jest to szczególnie cenna pomoc dla tych, którzy rozliczają się w Niemczech po raz pierwszy lub nie znają języka niemieckiego na tyle dobrze, by swobodnie się nim posługiwać.
Do kiedy należy wysłać rozliczenie online?
Rozliczenie podatku z Niemiec online należy wysłać w tym samym terminie, który obowiązuje płatników preferujących tradycyjny sposób. Ostatni dzień na złożenie deklaracji to 31 lipca roku następującego po roku rozliczeniowym. Warto jednak wysłać dokumenty wcześniej, ponieważ przyspieszy to zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku zeznania składanego w urzędzie należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na zwrot – wynoszącym nawet do sześciu miesięcy. Decyzja dotycząca wniosku wysyłanego przez internet przychodzi w czasie od 1 do 3 miesięcy.
Rozliczenie podatku z Niemiec – krok po kroku
Procedura rozliczenia się online jest stosunkowo prosta. Składa się ona z kilku nieskomplikowanych czynności.
– Wypełnienie formularza i dołączenie pliku PDF lub skanu z kartą podatkową.
– Weryfikacja dokumentów przez biuro podatkowe, jeśli podatnik zdecydował się skorzystać z pomocy specjalisty.
– Przesłanie rozliczenia do Finanzamtu, który w odpowiedzi odeśle dokument potwierdzający złożenie deklaracji.
Artykuł sponsorowany