Nagrodę imienia Jerzego Giedroycia otrzymała socjolog doktor Anna Wylegała z Polskiej Akademii Nauk. Wyróżnienie zostało przyznane za książkę „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.
– Jest to monografia, która wyróżniła się na tle pozostałych 11 nominowanych – mówi profesor Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS z kapituły przyznającej nagrodę. – Jest to monografia łącząca dwie narracje – historyczną i socjologiczną – której autorka przedstawiła nie tylko problem reformy rolnej z punktu widzenia ziemian, ale także na przykład robotników folwarcznych i dworskich. Ta książka miała największe walory interdyscyplinarne, a poza tym to pierwsza monografia oparta na źródłach osobistych.
– Prace nad tą monografią trwały wiele lat – opowiada nagrodzona dr Anna Wylegała. – Ta książka łączy warsztat historyczny, a więc taką mrówczą pracę, z dokumentami i badaniami terenowymi, czyli wiele wyjazdów w teren, w tym przypadku na wieś, i rozmowy z ludźmi. Jestem socjolożką jakościową, więc tak naprawdę właśnie te rozmowy z żywym człowiekiem, który opowiada swoją historię, to najprzyjemniejsza, najbardziej wynagradzająca, dająca najwięcej satysfakcji część mojej pracy.
Nagroda imienia Jerzego Giedroycia została ustanowiona w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci redaktora i polityka oraz twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu. Jest przyznawana podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To jedna z najważniejszych nagród naukowych w Polsce.
EwKa / opr. WM
Fot. pan-pl.academia.edu