Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Wszelkie akcje, spotkanie i konferencje mają uświadamiać, jak ważnym jest bezpieczeństwo w sieci i ochrona danych dotyczących instytucji, a także obywateli.
– Są dane, których musimy strzec w szczególny sposób – mówił w Polskim Radiu Lublin doktor habilitowany Jarosław Bylina, szef Katedry Cyberbezpieczeństwa UMCS. – Cokolwiek wpisujemy, to są dane, które są już w Internecie. Jeżeli jest cokolwiek, co wpisaliśmy, to trzeba mieć świadomość, że to już nie będzie nasze. Dlatego musimy strzec haseł, wszystkich kodów dostępu. To jest – powiedziałbym – całkiem oczywiste, przynajmniej dla mnie. Ale myślę, że dla wielu w miarę świadomych ludzi jest oczywiste, że nie podajemy obcemu człowiekowi przez telefon hasła, PIN-u, numeru karty, ale także swojego PESEL-u czy nawet takich zwykłych danych osobowych.
W walce z cyberprzestępcami bardzo ważna jest także współpraca międzynarodowa – dodał doktor Bylina z UMCS.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej, napisał kilka dni temu na Twitterze, że świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni to pierwszy krok do bezpieczeństwa.
RMaj / opr. WM
Fot. PrzeG