Dyskusje o cmentarzach żydowskich w Polsce na międzynarodowym seminarium w Lublinie

img 20211005 170328 2022 10 23 123227

W Lublinie rozpoczęło się międzynarodowe seminarium poświęcone żydowskim cmentarzom w Polsce. Swoje działania przedstawia między innymi finansowana przez Republikę Federalną Niemiec organizacja non-profit European Jewish Cemeteries Initiative, która zajmuje się ochroną cmentarzy żydowskich. Od 2015 roku sfinansowała ogrodzenie i zabezpieczanie 250 żydowskich nekropoli w całej Europie.

Gościem specjalnym spotkania jest Ambasador Niemiec w Polsce, Thomas Bagger – To dla mnie ważne, żeby tu być i otworzyć to wydarzenie. Myślę, że konserwacja żydowskiego dziedzictwa w Polsce jest częścią naszej odpowiedzialności za utrzymanie żywej pamięci i pracę dla lepszej przyszłości.

– Stan cmentarzy żydowskich w Polsce jest w większości bardzo zły, dlatego poza wsparciem finansowym organizacji, niezwykle ważne jest wsparcie lokalnej społeczności – mówi dr Kamila Dąbrowska z European Jewish Cemeteries Initiative. – Ta praca musi być pracą ciągłą. Bo to jest tak, że nawet jeśli uda nam się ogrodzić ten cmentarz, postawić tablicę informacyjną, to bez wsparcia ludzi, którzy są na miejscu, za chwilę będziemy mieli sytuację, że ten cmentarz znowu popadnie w ruinę.

W Polsce znajduje się obecnie 1200 cmentarzy żydowskich, jednocześnie w kraju mieszka 7 tysięcy Żydów, przed wojną Polskę zamieszkiwało ponad 3 miliony 300 tysięcy Żydów.

MaK / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version