„Dzisiaj to swego rodzaju patriotyczny obowiązek”. Jak skutecznie oszczędzać energię?

power outlet 643721 1920 2022 10 17 175200

Napięta sytuacja międzynarodowa, a także wzrost kosztów energii powodują, że szukamy sposobów na oszczędzanie prądu oraz ciepła. Jak to skutecznie robić przed nadchodzącą zimą?

Uszczelnienie okien, odłączenie urządzeń elektrycznych od sieci czy wymiana źródeł energii na ledowe – to tylko niektóre sposoby na oszczędzanie przed nadchodzącą zimą. Eksperci apelują: nawet niewielkie zmiany w codziennym życiu mogą przynieść skuteczne efekty.

CZYTAJ: Minister Waldemar Buda: Maksymalna cena prądu dla firm to ochrona ok. 6,5 mln miejsc pracy

– Nie chodzi o to, by drastycznie zmieniać styl życia – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej: – Za pomocą zmian w naszych codziennych zwyczajach jesteśmy w stanie zaoszczędzić pokaźne kwoty. Warto pamiętać, żeby urządzenia elektryczne odłączać od sieci, w momencie kiedy nie są użytkowane. Ładowarka do telefonu, która jest cały czas wpięta do kontaktu, nawet jeżeli nie jest do niej podłączony telefon komórkowy, pobiera pewną ilość prądu. Wszystkie urządzenia w trybie czuwania, tzw. stand-by, także pobierają energię elektryczną. Jeżeli chcemy zalać sobie kubek herbaty, to nie musimy nastawiać całego czajnika. Zmiana takiego zwyczaju da nam kilkadziesiąt złotych oszczędności w skali roku.

Jak mówi prof. Paweł Węgierek, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej, przy ogrzewaniu gazem czy węglem należy stosować tzw. obniżenie nocne czy weekendowe: – To znaczy od 2 do 4 stopni Celsjusza w czasie, kiedy nas nie ma albo w nocy. Jeżeli standardowa temperatura tzw. obliczeniowa dla pomieszczeń, w których przebywają ludzie, to 20 stopnie C, a my obniżymy ją przynajmniej w 1/3 okresu użytkowania o 4 stopnie, to niewątpliwie zużycie zmaleje o kilkanaście, a może i więcej procent całości energii – tłumaczy prof. Paweł Węgierek.

CZYTAJ:  Minister Moskwa: Rząd przyjął projekt ustawy o maksymalnych cenach prądu

– Jednym z większych problemów, o którym często zapominamy, jest uciekanie ciepła z naszych domów – mówi ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego Wioletta Kotlarek. – Uszczelnienie okien, otworów, strychów, dachu spowoduje mniejszą utratę ciepła. Warto też rozważyć wymianę pieca, instalacji, dzięki czemu można zaoszczędzić wiele energii.

Eksperci apelują: używanie energii powinno być przede wszystkim racjonalne. Wpłynie to nie tylko na pojedyncze gospodarstwa domowe, ale także na sytuację międzynarodową. – W dzisiejszej sytuacji wojny, którą putinowska Rosja toczy w sensie militarnym z Ukrainą, a w sensie hybrydowym z całą Unią Europejską, oszczędzanie energii buduje też nasze bezpieczeństwo.  W dzisiejszym czasie jest swego rodzaju patriotycznym obowiązkiem, bo wysokie ceny energii są także bronią putinowskiej Rosji w wojnie z Unią Europejską i z Polską – stwierdza Maciej Maciejowski. 

Jednym z prostych i skutecznych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej jest wymiana urządzeń na nowoczesne, mniej energochłonne.

Więcej pomocnych informacji można znaleźć na stronie liczysieenergia.pl

CZYTAJ: Będzie zamrożenie ceny prądu w 2023 r. Sejm podjął decyzję

InYa/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version