Znamy laureatów i wyróżnionych podczas Gali „Europejski Samorząd – Ambasador Funduszy Europejskich”, która odbyła się w Lublinie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Gala „Europejski Samorząd – Ambasador Funduszy Europejskich”
– To nagrody dla miast, gmin i powiatów, które najlepiej realizują inwestycje unijne w województwie lubelskim – mówi marszałek województwa Jarosław Stawiarski. – Samorządy pięknie absorbują te środki. Przypomnę, że 2 mld 261 mln euro zostało już praktycznie wydane i gros z tych środków wydały samorządy. Na wszystko: na tworzenie domów seniora, infrastrukturę zdrowotną, drogową – to, co jest potrzebne naszym mieszkańcom. Naprawdę bez względu na położenie geograficzne czy opcję polityczną samorządy w województwie lubelskim radzą sobie doskonale. Śmiem twierdzić, że gdyby tych środków było więcej, też zaabsorbowałyby wszystkie i wydały.
W kategorii dziedzictwo kulturowe i naturalne laureatem został powiat łukowski. – Realizujemy projekt Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej – mówi starosta Dariusz Szustek. – Udało nam się zakończyć pierwszy etap remontu muzeum, które chcemy przekształcić w Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej. Wykonaliśmy pierwszy etap z udziałem funduszy unijnych. Zainwestowaliśmy prawie 4 mln zł. Był to remont kopca Henryka Sienkiewicza, remont dworu, dawnej oficyny dworskiej z parkiem. Kolejnym etapem, który chcemy wykonać, będzie odbudowa dworu Henryka Sienkiewicza, w którym Henryk Sienkiewicz wychował się.
W kategorii rewitalizacja laureatem jest Radzyń Podlaski za projekt Poprawa stanu infrastruktury zespołu pałacowo-parkowego i obszaru miejskiego w Radzyniu Podlaskim. Wyróżnienie trafiło do Tomaszowa Lubelskiego.
W kategorii środowisko Ambasadorem został powiat rycki za projekt Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej stanowiących własność Powiatu Ryckiego. Wyróżniono gminę Fajsławice.
W kategorii dziedzictwo kulturowe i naturalne laureatem został powiat łukowski za projektCentrum Kultury Sienkiewiczowskiej – I etap podniesienia atrakcyjności Muzeum, zabytkowego parku i kopca. Wyróżnienie trafiło do powiatu puławskiego.
Czwarta kategoria to włączenie społeczne i edukacja. Nagroda trafiła do Lublina za projekt Rozbudowa środowiskowego domu samopomocy „Kalina” w Lublinie. Wyróżnienie otrzymało miasto Chełm
W ostatniej kategorii – zdrowie i polityka senioralna – laureatem został powiat kraśnicki, za projekt Za krokiem krok. Wyróżniono powiat biłgorajski.
Wyróżnienie specjalne przyznane zostało gminie Jastków jako liderowi projektu partnerskiego dotyczącego Poprawy spójności przestrzennej, społecznej i kulturowej Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez rewitalizację.
Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego otrzymali:
- Starosta Lubelski – Zdzisław Antoń
- Starosta Krasnostawski – Andrzej Leńczuk
- Starosta Kraśnicki – Andrzej Rolla
- Starosta Rycki – Dariusz Szczygielski
- Starosta Biłgorajski – Andrzej Szarlip
- Prezydent Chełma – Jakub Banaszek
- Burmistrz Ryk – Jarosław Żaczek
- Burmistrz Radzynia Podlaskiego – Jerzy Rębek
- Burmistrza Kraśnika – Wojciech Wilk
- Burmistrz Janowa Lubelskiego – Krzysztof Kołtyś
- Burmistrz Zwierzyńca – Urszula Kolman
- Wójt Jastkowa – Teresa Kot
- Wójt Niedrzwicy Dużej – Ryszard Golec
- Wójt Gminy Wysokie – Dorota Dobrzyńska
Dyplomy Uznania Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymali:
- Starosta Łukowski – Dariusz Szustek
- Prezydent Lublina – Krzysztof Żuk
- Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego – Wojciech Żukowski
- Wójt Wisznic – Piotr Dragan
TSpi / opr. WM
Fot. Piotr Michalski