W Lublinie znajduje się ponad 100 miejsc schronienia i schronów. Chodzi o budowle, które miałyby chronić mieszkańców Lublina podczas sytuacji kryzysowych.
– Mamy ponad 100 miejsc schronienia, w tym 12 schronów. Ich wyznaczenie to działanie związane z podstawami ochrony ludności i obrony cywilnej – mówi sekretarz miasta Lublin Andrzej Wojewódzki. – Schrony muszą być hermetyczne, muszą spełniać określone wymogi związane z umieszczeniem tam wyposażenia, żywności czy z możliwością przebywania w dłuższym okresie. Muszą być odporne na określone zdarzenia. Innymi budowlami ochronnymi mogą być parkingi podziemne bądź też przygotowane pomieszczenia w innych instytucjach, na przykład uczelniach. Mogą być to też pomieszczenia znajdujące się na przykład w blokach mieszkalnych.
– W razie wystąpienia zagrożenia opracowany jest cały system działania i informowania mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu – dodaje Wojewódzki. – Poprzez sygnały zarządcy tych obiektów w przypadku konieczności skorzystania z budowli ochronnych wiedzą, w jaki sposób postępować oraz gdzie i kogo kierować do takich budowli.
CZYTAJ: Mariusz Błaszczak: Zrobimy wszystko, by wojna nie rozlała się na państwa NATO
W całym kraju wyznaczono 62 tysiące schronów i miejsc schronienia.
Pełna lista schronów i miejsc schronienia w mieście znajduje się na stronie Urzędu Miasta Lublin w zakładce „mieszkańcy” – „bezpieczeństwo”, a także w załącznikach poniżej.
RyK / opr. WM
Fot. pixabay.com