Inżynierowie budownictwa zapraszają na dzień otwartych drzwi. Można liczyć na bezpłatne porady

304833570 2218753071605380 5161040767560541880 n 2022 10 14 183811

Bezpłatne konsultacje z zakresu inżynierii budownictwa organizują lubelscy inżynierowie i urzędnicy nadzoru budowlanego. Wydarzenie skierowane jest zarówno do właścicieli domów, mieszkań czy przedstawicieli np. wspólnot mieszkaniowych.

– Rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na każde pytanie – mówi przewodnicząca Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Lublinie Joanna Gieroba. – Na wydarzeniu będą obecni nasi członkowie, inżynierowie, którzy mogą poradzić w zakresie zarówno wykonywania projektu, jak i przygotowania formalnych rzeczy do inwestycji oraz przeprowadzenia całej inwestycji: budowy, utrzymania, remontu. Sprawy formalnoprawne i techniczne. Wskażemy bezpieczną ścieżkę przejścia przez skomplikowany proces budowlany.

– Jeśli chodzi o stronę prawną, to musimy mieć działkę do celów budowlanych – tłumaczy Joanna Gieroba. – Następnie musimy sporządzić projekt, a do samego projektu wcześniej potrzebne są także pewne decyzje i materiały. Jeżeli zgłosimy się do projektanta czy do inżyniera, on już pokieruje inwestycją. On te wszystkie rzeczy załatwi. Jeżeli ktoś chce robić pewne rzeczy sam, to na początku musi udać się do organów urzędu miasta. Pozyskać decyzję o warunkach zabudowy, stosowne wypisy z ewidencji gruntów. Polecam jednak zlecić takie rzeczy specjalistom.

– W pierwszej kolejności trzeba wybrać dobry projekt – radzi przewodnicząca Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Lublinie. – Od tego zależy komfort mieszkania i bezpieczeństwo użytkowników tego budynku. Trzeba się poważnie zastanowić. Zobaczyć jakie funkcje ten budynek ma mieć. Jeżeli chodzi o rzeczy formalnoprawne, one zawsze są skomplikowane. W każdym urzędzie nie jest prosto poruszać się osobie niezwiązanej z budownictwem. Kiedy przychodzi etap realizacji bardzo trzeba uważać na zgodność budowy z dokumentacją projektową. Bardzo często na inwestora prywatnego czyhają pokusy powiększenia, podwyższenia, zmiany ściany konstrukcyjnej, zmiany okien. Niektóre zmiany można wykonać bez zgłoszenia i zgody. Niektóre jednak wymagają pewnej decyzji administracyjnej, bo mamy istotne odstąpienia od projektu budowlanego.

– Mowa tutaj np. o zmianie kubatury budynku – wyjaśnia Joanna Gieroba. – O zmianie rozstawu ścian konstrukcyjnych. To wymaga już zgody projektanta i to już się robi odstąpienie. Projektant kwalifikuje, czy to będzie odstąpienie istotne, czy nie. Czy wymagane jest zamienne pozwolenie na budowę, czy nie. Na końcu drogi budowlanej jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu. Nadzór budowlany sprawdza wówczas zgodność wykonanej budowy z projektem. Odstępstwa powodują głownie problemy z uzyskaniem decyzji na użytkowanie. Ona będzie obwarowana tym, aby doprowadzić obiekt do stanu pierwotnego albo uzyskać zamienne pozwolenie, żeby formalnie wszystko się zgadzało – podkreśla Joanna Gieroba.

Konsultacje w ramach Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa odbędą się w Lublinie, Chełmie, Białej Podlaskiej i Zamościu. W Lublinie specjaliści czekają na zainteresowanych w Centrum Spotkania Kultur przy placu Teatralnym.

Konsultacje odbędą się jutro (15.10) w godzinach 10.00 – 15.00.

Szczegóły na stronie Internetowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.  

MaTo / opr. PrzeG

Fot. Polska Izba Inżynierów Budownictwa FB

Exit mobile version