Niemiecki i polski system podatkowy w kilku kwestiach są do siebie podobne. W obu krajach należy rozliczyć się z uzyskanego dochodu i uiścić odpowiedni podatek. Podobnie jak w Polsce, również w Niemczech podatek ten jest zazwyczaj pobierany z wypłaty, a po sprawdzeniu przez urząd skarbowy płatnik otrzymuje zwrot podatku – lub musi dopłacić, o ile pobrana zaliczka była za niska. Jednak poza tym system fiskalny w Niemczech znacząco różni się od tego, z którym polscy pracownicy mieli do czynienia w kraju. Na czym to polega oraz jak uzyskać korzystny zwrot podatku z Niemiec? Sprawdź.
Rozliczenie podatku w Niemczech – co trzeba wiedzieć?
Podatki w Republice Federalnej Niemiec uchodzą za jednej z najwyższych w całej Europie. Jest w tym ziarno prawdy. Z uwagi na progresję podatkową osoby o dużych zarobkach rzeczywiście uiszczają większe opłaty fiskalne niż pracownicy zarabiający minimalną czy średnią krajową. Warto jednak zwrócić uwagę, że system ten uwzględnia warunki osobiste oraz finansowe, a dzięki stosowaniu klas podatkowych osoby w trudniejszej sytuacji mogą liczyć na większą dostępność ulg. Zatrudnieni w Niemczech zazwyczaj przypisywani są do pierwszej lub trzeciej klasy podatkowej. Pierwsza dotyczy tych, którzy prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe, a więc też Polaków, których partnerzy pozostali w kraju. Jeśli do pracy za granicę wyjechało małżeństwo i zdecydowało się zamieszkać na terenie Niemiec, obie osoby zostaną automatycznie zarejestrowane w czwartej klasie podatkowej. O ile ich zarobki są podobne, rozwiązanie takie jest dla nich korzystne. W sytuacji, kiedy dochody jednej z osób są dużo niższe lub ta nie pracuje, powinna się przenieść do trzeciej klasy podatkowej ze względu na możliwość skorzystania z wyższej kwoty wolnej od podatku. Małżonek zarabiający więcej zostanie wówczas zarejestrowany w klasie piątej.
Dokumenty niezbędne do złożenia deklaracji podatkowej
Aby otrzymać zwrot podatku z Niemiec (cennik), konieczne jest złożenie kompletu wymaganych dokumentów w urzędzie skarbowym (Finanzamt). Polacy zatrudnieni na etat w niemieckiej firmie powinni otrzymać zaświadczenie o wysokości zarobków, jeśli są zatrudnieni w więcej niż jednym miejscu – obowiązek ten dotyczy każdego z pracodawców. W zeznaniu podatkowym należy umieścić druk EU/EWR otrzymany z polskiego urzędu skarbowego – z informacją o wysokości dochodu pozyskanego w Polsce. Osoby zamierzające skorzystać z ulg zobowiązane są również dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do ich posiadania
Zwrot podatku z Niemiec – cennik i oferty biur rachunkowych
Kwestia klas podatkowych wydaje się skomplikowana? Złożenie deklaracji o dochodzie mija w ostatnim dniu lipca roku następującego po rozliczanym okresie, dlatego w pierwszych miesiącach roku można zgłosić się do biura księgowego. Pomoże ono ustalić najkorzystniejszą klasę podatkową, a także wyliczy, jaką wysokości może mieć zwrot podatku z Niemiec. Cennik takich biur nie jest z reguły wygórowany i nawet po odliczeniu opłaty dla księgowego, uzyskana ze zwrotu kwota wciąż będzie wyższa niż analogiczna, otrzymana z polskiego urzędu skarbowego. W ofercie biur rachunkowych znajduje się też wsparcie w zakresie przygotowania dokumentów potwierdzających uprawnienia do ulg oraz ewentualne korekty.
Artykuł sponsorowany