Kock: pobiegli, aby uczcić pamięć generała Kleeberga i jego żołnierzy

20221001 113807 2022 10 01 155030

Młodzież z kilkunastu szkół regionu, a także dorośli wzięli udział w XXVIII Biegach Pamięci Generała Franciszka Kleeberga w Kocku. Trasa zawodów liczyła 10 km.

– Biegi to już swego rodzaju tradycja – mówi burmistrz Kocka, Tomasz Futera: – Ci, którzy startują, robią to nie tylko dla wysiłku fizycznego, ale tym wysiłkiem chcą uczcić pamięć i generała Kleeberga, i jego żołnierzy, i ostatnią bitwę wojny obronnej Polski w 1939 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 82. rocznicy bitwy pod Kockiem – rekonstrukcja historyczna

Biegi Pamięci Generała Franciszka Kleeberga są elementem obchodów 83. rocznicy ostatniej bitwy obronnej 1939 r., którą w dniach 2-5 października pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską stoczyła Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”. Bitwa, stoczona z niemieckimi oddziałami XIV Korpusu Zmotoryzowanego (13. i 29. Dywizje Piechoty Zmotoryzowanej), z punktu widzenia taktycznego była zwycięska dla Polaków, ale z powodu wyczerpania amunicji gen. Kleeberg zdecydował o kapitulacji.

CZYTAJ: Mural upamiętnił zapomniane zwycięstwo żołnierzy generała Kleeberga

W rozkazie pożegnalnym do żołnierzy Grupy „Polesie” gen.  Kleeberg napisał: – Przywilejem dowódcy jest brać odpowiedzialność na siebie. Dziś biorę ją w tej najcięższej chwili – każąc zaprzestać dalszej bezcelowej walki, by nie przelewać krwi żołnierskiej nadaremnie. Dziękuję Wam za Wasze męstwo i Waszą karność – wiem, że staniecie, gdy będzie trzeba. Jeszcze Polska nie zginęła. I nie zginie!.

Ostatnie starcie wojny obronnej 1939 roku rozegrało się w rejonie wielu miejscowości – poza obszarem Kocka walki toczyły się między innymi pod Serokomlą, Krzywdą, Adamowem, Helenowem i Wolą Gułowską. Polacy nie tylko skutecznie odpierali niemieckie ataki, ale napierali też na siły wroga. Ostatniego dnia walk, 5 października, polscy żołnierze w brawurowym ataku zdobyli silnie broniony przez Niemców rejon kościoła w Woli Gułowskiej i wyparli ich z pobliskiego cmentarza. Dalszą walkę uniemożliwił Polakom brak amunicji.

Po stronie polskiej zginęło około 300 żołnierzy, blisko 17 tysięcy trafiło do niemieckiej niewoli. Wśród nich było 1255 oficerów, w tym czterech generałów.

Cmentarz wojenny żołnierzy poległych w bitwie pod Kockiem oraz pomnik im poświęcony znajdują się w Kocku. Pochowano tam również zmarłego w niewoli w 1941 roku generała Kleeberga. Polegli spoczęli także na cmentarzu parafialnym w Serokomli i w Turzystwie koło Woli Gułowskiej.

JPi / IAR / opr. ToMa

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version