KUL otwiera Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich

img 20221016 151954 2022 10 17 101853

Badania naukowe, międzynarodowe sympozja wydarzenia kulturalne oraz budowanie relacji pomiędzy studentami z Polski i Izraela to główne zadania Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, które w poniedziałek 17 października rozpoczyna działanie przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

– Chcemy przede wszystkim budować nasze wzajemne relacje, ale nie tylko – mówi rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Pierwsze to prowadzenie badań, ale czynnikiem, który nas zachęcał do podjęcia tego przedsięwzięcia, był przede wszystkim dialog młodzieży polskiej i izraelskiej. Przede wszystkim chcemy, żeby to centrum przyczyniało się do wzmacniania relacji obu naszych narodów. Również obu religii, bo trzeba o tym też pamiętać. Ponad tysiącletniej tradycji. Wracamy do tego co jest fundamentem. Myślę, że te spotkania przyczynią się do tego, żebyśmy się lepiej poznawali i wzmacniali więzi międzyludzkie.

Prace nad powołaniem Centrum trwały od kilku miesięcy. To jednostka funkcjonująca w strukturze uniwersytetu. Strategiczną kwestią Centrum będzie zaangażowanie młodych ludzi z Polski i Izraela, organizacja wzajemnych wizyt i wydarzenia z ich udziałem oraz dialog między Kościołem katolickim a religią mojżeszową. Dyrektorem Centrum będzie ks. prof. Mirosław Wróbel, kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL, m.in. tłumacz Biblii Aramejskiej, badacz literatury rabinicznej, który uzyskał doktorat w Jerozolimie.

CZYTAJ: „Przed nami wiele wyzwań”. Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

W inauguracji działania Centrum mają wziąć udział między innymi: łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, pierwszy przewodniczący Komitetu ds. Konferencji Episkopatu Polski Dialogu z Judaizmem prymas senior abp Henryk Muszyński czy prof. Glenda Abramson z Uniwersytetu w Oxfordzie.

CZYTAJ: Będzie służyć tworzeniu relacji młodzieży z Polski i Izraela. KUL otwiera Centrum Abrahama Heschela

Rozpoczęcie uroczystości o godzinie 11.00 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL. Podczas ceremonii, na której zaplanowano koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu kantora Symchy Kellera, zostanie przedstawiony Komitet Honorowy oraz Rada Naukowa Centrum Heschela.

CZYTAJ: W Lublinie powstanie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich

Patronem centrum jest Abraham Heschel, żydowski teolog, filozof i poeta, urodzony w Warszawie. W 1934 r. obronił doktorat na temat biblijnych profetów na uniwersytecie w Berlinie. W 1937 r. Martin Buber powołał go jako swego następcę we frankfurckim Jüdische Lehrhaus. W 1938 r. naziści wydalili go wraz z innymi Żydami do Polski, gdzie kilka miesięcy nauczał w warszawskim Instytucie Studiów Judaistycznych. W 1939 r. wyjechał do Anglii, a stamtąd w 1940 r. do Stanów Zjednoczonych. Od 1945 r. do śmierci w 1972 r. był profesorem żydowskiej etyki i mistycyzmu w Jewish Theological Seminary w Nowym Jorku.

CZYTAJ: KUL przed wielkim remontem. Uczelnia z rządową dotacją

Heschel wspierał Martina Luthera Kinga w walce o równouprawnienie Afroamerykanów. Wywarł też znaczny wpływ na zmianę stosunku Kościoła katolickiego do judaizmu, co znalazło wyraz w deklaracji Soboru Watykańskiego II

CZYTAJ: Wydział Medyczny KUL ze wsparciem finansowym. Wręczono symboliczny czek

RyK / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version