„Niech się mury pną do góry” – padło dziś (05.10) i to nie jeden raz, na budowie Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ przy Szpitalu Klinicznym numer 4 w Lublinie. Są już fundamenty i pierwsze ściany, dziś nastąpiło podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego, a cały obiekt ma być gotowy do końca wakacji przyszłego roku.
– Powstanie Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ jest absolutną koniecznością – podkreśla prof. Wojciech Załuska, kierownik Klinicznego Oddziału Nefrologii SPSK4 w Lublinie i rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Tutaj po drugiej stronie jest moja klinika, w której nie mogę praktycznie przejść przez korytarz, bo mam tylu pacjentów na dodatkowych łóżkach. Mamy – to też jest problem pewnych zjawisk pocovidowych – ogromnie dużo pacjentów z uszkodzeniem nerek, którzy wymagają terapii nerkozastępczej, a więc hemodializ i dializy otrzewnowej. Ten projekt jest absolutnie na czasie i przede wszystkim pomoże nam uratować dużo więcej ludzi. Taka jest prawda.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ
– Nowy obiekt powstanie w dwóch etapach – dodaje profesor Wojciech Załuska. – Będzie nowa stacja dializ z 19 stanowiskami dializacyjnymi. W tym obszarze będzie również stacja dializy otrzewnowej, pozwalająca nam przynajmniej podwoić liczbę pacjentów dializowanych otrzewnowo i dalej iść z nią w górę. Natomiast kubaturowo to będzie obiekt dwukrotnie większy, jeśli chodzi o powierzchnię, niż dotychczas. Drugi etap inwestycji to oddział nefrologii, a więc oddział kliniczny, który będzie miał 10 więcej łóżek i prawie dwukrotnie zwiększoną powierzchnię.
– Nasz szpital ma 58 lat i pozyskanie nowej przestrzeni dla pacjentów jest niezbędne – zaznacza dyrektor naczelny Szpitala Klinicznego numer 4 w Lublinie Radosław Starownik. – Dla szpitala jest to pozyskanie nowej przestrzeni do działalności medycznej. Budynek jest stary i tworzenie tutaj nowoczesnej struktury w wielu miejscach jest po prostu niemożliwe. Staramy się więc pozyskać nową przestrzeń. To właśnie taki doskonały przykład, który – jak widać – już rośnie. Jest to pierwszy budynek z dwuetapowego projektu Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ. Znajdujemy się w budynku hemodializ – dodatkowe tysiąc metrów pozyskane dla naszego szpitala. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu przyszłego roku, więc już wkrótce będzie służyć pacjentom.
– Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ to pierwsza z inwestycji w programie Strategicznych Kierunków Rozwoju SPSK 4 – dodaje dyrektor Starownik. – Bardzo chcielibyśmy, żeby zrealizowały się nasze marzenia i pragnienia, jeżeli chodzi o strategię rozwoju szpitala. Tych przestrzeni dla kolejnych grup pacjentów mamy zaplanowanych kilka, między innymi jest to ambulatoryjna opieka specjalistyczna – nowoczesny, duży budynek, który ma zajmować się diagnostyką i leczeniem pacjentów ambulatoryjnych. Jest też kwestia nowego budynku oddziału ratunkowego czy Centrum Chorób Układu Nerwowego dla neurochirurgów i neurologów. To są takie dość śmiałe projekty, ale doskonale komponują się w jedną, wspólną strategię rozwoju naszego szpitala.
CZYTAJ: Ponad 30 milionów dla 14 szpitali. Dodatkowe wsparcie dla placówek w Lubelskiem
Pieniądze – w sumie 27 milionów złotych – na budowę Centrum Nefrologii i Hemodializ pochodzą z Ministerstwa Zdrowia.
Nowoczesna stacja hemodializ pozwoli na objęcie dializami dodatkowo około 42 pacjentów miesięcznie. Aktualnie dializoterapią objętych jest około 90 pacjentów miesięcznie.
MaK / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska