Lublin: Polska zyskała nowych obywateli [ZDJĘCIA]

dsc 7246 2022 10 07 160947 2022 10 07 173304

28 obcokrajowców, w tym 5 dzieci, otrzymało dziś (07.10) w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim akty nadania obywatelstwa polskiego. Dokumenty otrzymało 25 Ukraińców, ale też osoby z Białorusi, Włoch i Egiptu. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wręczenie aktów nadania obywatelstwa polskiego

Na ten dzień „nowi” obywatele czekali czasem bardzo długo. 

– Bardzo się cieszę, bo mam rodzinę w Polsce – mówi Ania z miasta Chmielnicki w Ukrainie. – Wyglądało to ciężko, bo czekałam już drugi rok. Musiałam zbierać wszystkie papiery i czekać. Oczekiwanie też jest ciężkie. Trzeba było zdawać egzaminy. Nie poszło mi to łatwo, niestety nie zdałam za pierwszym razem. Ale bardzo cieszę się, że teraz mam obywatelstwo i mogę tu mieszkać legalnie.

– Mieszkam w Polsce od 8 lat. Mam tu żonę, córkę, mamę. Pracuję w Polsce i tu żyję. Trafiłem do Polski, gdy poznałem moją żonę i wzięliśmy ślub – opowiada Islam Mustafa z Egiptu. 

– Obywatelstwo polskie daje nam więcej możliwości.Nawet jeżeli chodzi o podróże – przyznaje Katarzyna Mustafa. –  My dużo podróżujemy. Poza strefą Schengen mąż musi dodatkowo starać się o wizę. To dość ważny dzień. Nawet dość szybko zleciało. 

CZYTAJ: Lublin: 28 osób otrzymało polskie obywatelstwo

– Przybywa nam kolejnych 28 obywateli – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – W tym 25 z Ukrainy, po jednym z Białorusi, Egiptu i Włoch. Sankcjonuje to ich formalny status o pełnym zakresie praw. To druga tego typu uroczystość w tym roku. Wnioski spływają też w dosyć dużej liczbie, bo ponad 240 wniosków o przyznanie obywatelstwa wpłynęło już w tym roku. 

– Nabycie obywatelstwa polskiego oznacza prawną więź pomiędzy osobą a jej państwem – podkreśla Angelika Konaszczuk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. – To dla naszych nowych obywateli Polski możliwość pracy w każdym państwie Unii Europejskiej. Jest się obywatelem Unii Europejskiej, można swobodnie podróżować po jej terenie, prowadzić firmę, działalność gospodarczą. I oczywiście – co jest dla nich najważniejsze – jest się traktowanym jak każdy Polak. 

– Mam silne korzenie polskie ze strony mamy, dlatego pomyślałam, że muszę mieć polskie obywatelstwo – opowiada Anna Kovalova, która urodziła się w Ukrainie. – Stwierdziłam, chyba w ósmej klasie, że chcę pojechać do Polski, chcę zobaczyć świat i po prostu być bliżej tej kultury. Dodatkowo jestem katoliczką, więc dla mnie tutejsze tradycje są bardzo bliskie. 

– Trzeba spełnić wszystkie warunki formalne – zaznacza Lech Sprawka. – Wnioski składane są na poziomie województwa, a następnie przekazywane do Kancelarii Prezydenta RP. Jeżeli nie ma żadnych wątpliwości, to te procedury trwają stosunkowo krótko. Natomiast jeżeli wymagają dodatkowych badań czy uzupełnień, zdarza się, że ten proces trochę trwa.

– Jestem bardzo zadowolony. Obywatelstwo jest niezbędne do codziennego życia i rozwijania kariery zawodowej – mówi Andrzej Borowik.

– Chciałabym podziękować za nadanie tego obywatelstwa dla mojej rodziny, dlatego że życie było naprawdę bardzo ciężkie. Teraz jest wojna w Ukrainie i ludziom nie jest łatwo. Bardzo dziękuję za te możliwości dla Ukraińców. Dzięki temu moje dzieci mają lepsze warunki do życia – dodaje Ania z Ukrainy. 

Osoby odbierające akty nadania obywatelstwa otrzymują egzemplarz Konstytucji RP oraz biało-czerwoną flagę. 

W ubiegłym roku za pośrednictwem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego obywatelstwo polskie dostały 334 osoby. 

MaTo / opr. WM

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version