Przed braćmi osadzonymi z całej Polski powstaje możliwość kształcenia się na poziomie wyższym, dając nowe perspektywy powrotu do życia w społeczeństwie – podkreślił jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski w liście z okazji otwarcia Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie, które zainauguruje działalność w poniedziałek (24.10).
Jak podał w sobotnim (22.10) komunikacie Katolicki Uniwersytet Lubelski, kard. Krajewski przekazał błogosławieństwo od papieża Franciszka i zapewnił o jego modlitwie w intencji tej inicjatywy. Zdaniem papieskiego jałmużnika, Centrum jest ogromną szansą dla osadzonych i ich rodzin, a także świadectwem „wielkiego szacunku Kościoła dla osoby ludzkiej, której nie przekreślają grzechy i życiowe błędy”.
CZYTAJ: Osadzeni będą bronić prac naukowych. W lubelskim areszcie powstanie Centrum Studiów KUL
Poinformował, że swoją wizytę w Kalabrii, papież Franciszek rozpoczął od odwiedzin zakładu karnego w Castrovillari, by – jak wyjaśnił papież – wskazać, jak bardzo bliski jest Kościół wszystkim na świecie ludziom, którzy są w więzieniu.
– Przypomniał, że w więziennictwie nie wystarcza tylko okupienie winy, ale konieczna jest rzeczywista resocjalizacja skazanego. Gdy jej zabraknie, odbycie kary sprowadza się wyłącznie do rangi narzędzia karcenia i społecznego odwetu. To zaś jest szkodliwe i dla osoby, i dla społeczeństwa – wskazał w liście kard. Krajewski.
Według jałmużnika papieskiego, „zagubiony człowiek często nie wie, jak się pozbierać, jak powrócić do życia w społeczeństwie i nie jest to tego przygotowany”. – Potrzebuje pomocnej ręki i wspólnoty. Taką wyciągniętą ręką, w duchu Chrystusowej miłości, a zarazem otwartą wspólnotą jest Centrum Studiów KUL – ocenił w liście kard. Krajewski.
CZYTAJ: „Resocjalizacja to podstawowy cel”. W Lublinie powstaje Centrum Studiów KUL dla Osadzonych
Studia w Areszcie Śledczym w Lublinie prowadzone są przez KUL od 2013 roku. Dotychczas ukończyło je 30 więźniów. Utworzenie Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie ma – zgodnie z treścią listu intencyjnego – umożliwić skazanym kształcenie na poziomie wyższym, a także przyswojenie przez nich istotnych wartości etycznych i humanistycznych.
Zaplanowane na poniedziałek uroczyste otwarcie Centrum połączone będzie z immatrykulacją studentów, w tym kilkunastu osadzonych, którzy zostali zrekrutowani na pierwszy rok studiów II stopnia na kierunku Nauki o Rodzinie (specjalność animacja środowiska społecznego).
Katolicki Uniwersytet Lubelski jest najstarszą uczelnią w Lublinie. Powstał w 1918 r. Na ponad 50 kierunkach kształci około 9 tys. studentów, z czego 3 tys. na pierwszym roku.
PAP / RL / opr. AKos
Fot. archiwum