Mariusz Błaszczak: Zrobimy wszystko, by wojna nie rozlała się na państwa NATO

mid 22a11352 2022 10 11 155809

– Zrobimy wszystko, by wojna nie rozlała się na państwa NATO. Polska i Kanada wspierają zaatakowaną Ukrainę i wspólnie dbają o bezpieczeństwo NATO – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po wtorkowym (11.10) spotkaniu w Warszawie z minister obrony Kanady Anitą Anand.

Podczas spotkania ministrowie podpisali Memorandum o porozumieniu między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Departamentem Obrony Narodowej Kanady o współpracy obronnej.

– Jesteśmy przyjaciółmi, współpracujemy ze sobą, bardzo doceniamy kanadyjską obecność na polskiej ziemi, bardzo doceniamy polsko-kanadyjską współpracę. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił Błaszczak po spotkaniu. Podkreślił, że Polska i Kanada wspierają zaatakowaną przez Rosję Ukrainę. – Nam, Polakom zależy, byśmy sąsiadowali z niepodległą Ukrainą, a nie Rosją. Doceniamy kanadyjskie zaangażowanie na wschodniej flance NATO – powiedział szef MON.

CZYTAJ: Silna osłona nieba nad Polską. Nowoczesny zestaw przeciwlotniczy trafił do Zamościa [FILM i ZDJĘCIA]

Dodał, że polscy żołnierze współpracują z kanadyjskimi na Łotwie, gdzie Kanada jest państwem ramowym Wysuniętej Obecności NATO. Jak dodał, „zrobimy wszystko, żeby zatrzymać próby odbudowy imperium rosyjskiego i wszystko, by wojna nie rozlała się na państwa NATO”.

Szef MON przypomniał, że współpraca w ramach NATO to obok wzmacniania potencjału polskich sił zbrojnych, element systemu odstraszania. – Dziś mamy okazję zacieśnić relacje polsko-kanadyjskie. Służy temu podpisane przed chwilą Memorandum of Understanding, dotyczące współpracy szkoleniowej i technicznej – razem jesteśmy silniejsi – powiedział Błaszczak.

Minister Anand poinformowała natomiast, że w nadchodzących tygodniach ok. 40 kanadyjskich inżynierów wojskowych przybędzie do Polski, by wesprzeć polskich saperów w trenowaniu żołnierzy ukraińskich w kwestiach związanych z rozpoznaniem inżynieryjnym, materiałami wybuchowymi, a także minowaniem i rozminowywaniem.

– Nasi wysoko wykwalifikowani inżynierowie wyposażą żołnierzy ukraińskich w najlepsze dostępne metody i będą ramię w ramię współpracować z żołnierzami polskimi i razem będą wzmacniać ukraińskie możliwości technologiczne – zapowiedziała, wskazując, że chodzi o umiejętności kluczowe podczas odbijania okupowanego terenu Ukrainy.

Anand zapowiedziała, że praca kanadyjskich instruktorów w Polsce „uzupełni szkolenie przez Kanadyjczyków nowych ukraińskich rekrutów w Wielkiej Brytanii i szkolenie ukraińskich żołnierzy z używania haubic M777 przekazanych przez Kanadę Ukrainie”.

Oprócz haubic M777 i amunicji do nich, Kanada przekazała już Ukrainie także m.in. transportery opancerzone ACSV, granatniki M72, a także karabiny maszynowe, karabiny snajperskie, hełmy i gogle noktowizyjne.

Kanadyjska minister wyraziła również uznanie dla polskiego społeczeństwa oraz polskich władz za wysiłek włożony w pomoc Ukrainie, a także opiekę roztoczoną nad ukraińskimi uchodźcami w Polsce. Podkreśliła, że Kanada nigdy nie uzna pseudo-referendów przeprowadzonych przez Rosję na okupowanych ziemiach Ukrainy; dodała, że trwające od poniedziałku bombardowania obszarów mieszkalnych i cywilnej infrastruktury Ukrainy to zbrodnia wojenna.

Odniosła się także do podpisanego z polskim MON memorandum. – Bardzo się cieszę, że mogłam dzisiaj spotkać się z moim odpowiednikiem i moim przyjacielem, panem wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem i mogliśmy wspólnie podpisać memorandum dotyczące pogłębienia współpracy obronnej między Polską a Kanadą. To będzie prawdziwie pogłębiona współpraca między dwoma sojusznikami – powiedziała.

– Dzięki temu będziemy mogli poszerzyć nasze możliwości współpracy przede wszystkim w obszarze wojskowym. Nasi żołnierze będą mogli ze sobą częściej ćwiczyć, będą mogli uczyć się od siebie wzajemnie, ale przede wszystkim też poznać się, a dzięki temu będziemy mogli zwiększyć poziom bezpieczeństwa – dodała kanadyjska minister.

Polska i Kanada współpracują w ramach inicjatywy NATO – wzmocnionej wysuniętej obecności na wschodniej flance NATO. Polska, jako jedyne państwo-gospodarz natowskiej wzmocnionej wysuniętej obecności, ma status państwa kontrybuującego do eFP (Wzmocniona Wysunięta Obecność – enhanced Forward Presence). Siły Zbrojne RP delegują pododdział pancerny do sformowanej przez Kanadę wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP na Łotwie. PKW Łotwa liczy do 200 żołnierzy, zaś cała grupa bojowa NATO liczy ponad 1000 żołnierzy. Oprócz Kanadyjczyków i Polaków, w jej skład wchodzą żołnierze z Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Rafał Guz

Exit mobile version