Mieszkanie bez wkładu własnego – jak można skorzystać z oferty?
Osoby starające się o kredyt hipoteczny doskonale wiedzą, jak ważne – ze względu na warunki oferty – jest zebranie wkładu własnego w odpowiedniej wysokości. Oznacza to konieczność zaoszczędzenia kilkudziesięciu tysięcy złotych, co dla wielu osób jest nieosiągalne. Właśnie dlatego bardzo kusząca może wydawać się szansa na mieszkanie bez wkładu własnego. Czy rzeczywiście będzie to wsparcie dla osób marzących o własnych czterech kątach? Na czym dokładnie polega program i kto może z niego skorzystać?
1. Mieszkanie bez wkładu własnego – na czym polega program?
2. Warunki i wymogi, które trzeba spełnić
3. Jak wnioskować o mieszkanie bez wkładu własnego?
4. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy warto?
Powszechnie dostępne oferty kredytów mieszkaniowych wymagają od klientów zgromadzenia przynajmniej 20 procent wartości nieruchomości. Niektóre banki zgadzają się na 10-procentowy wkład, jednak zwykle oznacza to, że warunki kredytu hipotecznego są mniej korzystne.
Mieszkanie bez wkładu własnego – na czym polega program?
Program Mieszkanie bez wkładu własnego jest jednym z elementów nowelizacji prawa określanej jako Polski Ład. W założeniu ma on poprawić sytuację bytową polskich rodzin, eliminując barierę w postaci wysokiego wkładu własnego. Wyjaśniamy, jakie dokładnie są zasady tej opcji.
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest możliwe dzięki temu, że państwo udzieli na niego gwarancji. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy w praktyce sprowadza się do tego, że klientowi zostanie pożyczona również ta brakująca do 100% wartości nieruchomości kwota. Zajmą się tym banki, które podpiszą umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – instytucją odpowiedzialną za udzielanie gwarancji wkładu własnego oraz realizowanie wypłat z tytułu spłaty rodzinnej.
W ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego państwo gwarantuje wkład własny nawet do poziomu 20 procent, do kwoty 100 000 zł przez okres minimalnie 15 lat. Ponadto rodziny wielodzietne oraz osoby korzystające z mieszkalnictwa społecznego mogą starać się o dofinansowanie kredytu. Można także liczyć na pomoc w spłacie istniejącego już kredytu w momencie, gdy w rodzinie pojawi się dziecko – to tzw. spłata rodzinna.
Warunki i wymogi, które trzeba spełnić
Z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego nie będzie mógł skorzystać każdy i w każdej sytuacji. W projekcie znalazło się wiele regulacji, które precyzują warunki programu. Przede wszystkim kredyt musi być:
- udzielony na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, przeznaczony na wkład budowlany albo finansowanie kosztów budowy domu jednorodzinnego, w tym zakup nabycia działki,
- zaciągnięty na okres przynajmniej 15 lat,
- udzielony w polskiej walucie.
Gwarantowane kredyty mieszkaniowe są dostępne singli, par, małżeństw i rodzin z dziećmi. Należy prowadzić gospodarstwo domowe w obrębie kraju lub za granicą, pod warunkiem posiadania obywatelstwa polskiego. Zgodnie z przepisami o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, kluczowy jest brak prawa własności mieszkania lub domu przez osoby ubiegające się o kredyt bez wkładu własnego. Wyjątek stanowią rodziny z przynajmniej dwójką dzieci. Tu beneficjenci mogą mieć własne lokum pod warunkiem, że
- jego metraż nie przekracza 50 metrów kwadratowych w przypadku rodzin z 2 dzieci,
- jego metraż nie przekracza 75 metrów kwadratowych w przypadku rodzin z 3 dzieci,
- jego metraż nie przekracza 90 metrów kwadratowych w przypadku rodzin z 4 dzieci.
Gdy w rodzinie jest 5 lub więcej dzieci, limit metrażowy nie obowiązuje.
Pewne kryteria powinna spełniać również sama nieruchomość – najważniejszy w tym kontekście jest maksymalny próg ceny za 1 m2.
Jak wnioskować o mieszkanie bez wkładu własnego?
Złożenie wniosku o kredyt mieszkaniowy w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego nie jest skomplikowane. Prześledźmy całą procedurę.
- KROK 1: Złożenie wniosku
Złożenie w banku kredytującym zakup nieruchomości wniosku o kredyt wraz z wnioskiem o udzielenie gwarancji przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Formularze wraz z załącznikami można pobrać ze strony BGK.
- KROK 2: Ocena wniosku
Bank analizuje dokumenty i podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu.
- KROK 3: Umowa
Jeśli decyzja jest pozytywna, bank przygotowuje umowę z zapisami dotyczącymi zabezpieczenia udzielonego za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego i możliwości skorzystania ze spłaty rodzinnej.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy warto?
Jak widać, warunki programu są interesujące – zwłaszcza dla osób młodych, zaczynających karierę zawodową, które nie mają szansy zgromadzić kilkudziesięciu tysięcy złotych oszczędności. Grupą docelową programu są zresztą osoby w wieku od 20 do 40 lat, dlatego podstawowe założenie wydaje się spełnione. Wątpliwości wzbudzają jednak trzy kwestie.
Pierwszym podnoszonym zastrzeżeniem jest stosunkowo niewielka liczba banków zaangażowanych w program. Tu jednak można uspokoić zainteresowanych – negocjacje trwają, dlatego oferta gwarantowanych kredytów mieszkaniowych z dużym prawdopodobieństwem będzie coraz większa. Po drugie, wątpliwości wzbudzają maksymalne ceny za metr mieszkania – w wielu regionach kraju będące mrzonką. Po trzecie, nie wiemy, jak na program zareaguje rynek, zwłaszcza w kontekście rosnącej inflacji.
Nie ulega jednak wątpliwości, że z punktu widzenia kredytobiorcy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to spora szansa.
Artykuł sponsorowany