Minister Czarnek do rektorów: Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej

img 20221005 172849 2022 10 18 213828

– Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej. Dość nauki zdalnej, bo są roczniki, które już się nawzajem nie widziały od dwóch lat – zaapelował we wtorek (18.10) do rektorów uczelni minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (na zdj.). Zapowiedział jednocześnie wsparcie finansowe dla uczelni.

W Płocku szef resortu edukacji i nauki uczestniczył we wtorek w inauguracji roku akademickiego na Akademii Mazowieckiej utworzonej z przekształcenia Mazowieckiej Uczelni Publicznej na podstawie ustawy podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w sierpniu tego roku.

CZYTAJ: Przemysław Czarnek: szkoły będą ogrzane, żadnej nauki zdalnej nie będzie

Zwracając się do pracowników naukowych i studentów płockiej Akademii Mazowieckiej, Czarnek podkreślił, iż trwająca po agresji Rosji wojna na Ukrainie ma swoje konsekwencje gospodarcze, w tym energetyczne, a także społeczne, dla całej Europy, świata, a w szczególności dla Polski. – To jest trudny czas. Stawiamy czoła tym trudnościom. Obniżamy ceny energii, ogrzewania do racjonalnych wartości. Raz jeszcze apeluję z tego miejsca. W związku z tymi działaniami, bardzo kosztownymi, ale potrzebnymi, bardzo proszę wszystkich rektorów w całej Polsce o refleksję. Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej – oświadczył szef MEiN.

CZYTAJ: Przemysław Czarnek w Lublinie: Bez metrologii trudno mówić o rozwoju polskiej nauki

I dodał: „dość nauki zdalnej, bo są roczniki, które już się nawzajem nie widziały od dwóch lat”. Jak zapowiedział, „decyzje rządu i parlamentu za chwilkę będą umożliwiały normalne funkcjonowanie”.

Czarnek podkreślił też, że na przyszły tydzień zaplanowane jest już ostatecznie spotkanie prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z premierem, podczas którego ogłoszone zostaną – jak to określił – „kolejne bardzo dobre informacje, o kolejnych kilkuset milionach złotych jeszcze w tym roku dla uczelni i o kolejnych kilkudziesięciu milionach złotych dla uczelni zawodowych”.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version