Cztery nagrobki zostały wytypowane do renowacji na najstarszej lubelskiej nekropolii przy ulicy Lipowej. Trwa 36. kwesta na rzecz ratowania tych zabytków.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Znani Lublinianie w 36. kweście na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków przy ul. Lipowej
CZYTAJ: „To historia naszego miasta, naszej ojczyzny”. Prezes Radia Lublin podczas kwesty przy ul. Lipowej
– Zajmujemy się przede wszystkim nagrobkami, które są dziełami sztuki, a które – jeśli pozostawimy samym sobie – ulegną całkowitemu rozkładowi – mówi przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Odnowy Zabytków Lublina Marta Godziowska-Łupkowska. – Pomnik rodziny Holtza jest typowany na następny rok – to druga połowa XIX wieku. Napis trudno odtworzyć. Nie wszystko możemy odtworzyć. Ja myślę, że już po odnowieniu tego pomnika będzie prostsze wykonanie tutaj tego zniszczonego okalenia, który jest wokół pomnika. Wspomnieć należy, że pierwsze pochówki to tutaj 1911 rok i to ta najstarsza część cmentarza – przede wszystkim pochówki wolnomularzy, które są właściwie dziełami sztuki, są niepowtarzalne.
Renowacja jednego nagrobka kosztuje ok. 25 tysięcy złotych.
CZYTAJ: Kwestują w szczytnym celu. Zbierają na odnowę najstarszych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej
Lubelska kwesta potrwa do wtorku 1 listopada. Z zebranych w tym roku funduszy zostaną odnowione trzy nagrobki z pierwszej połowy XIX wieku. W ciągu 35 lat odnowiono już ponad 300 najbardziej zniszczonych zabytkowych nagrobków.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Dzieła kultury najstarszej nekropolii przy ul. Lipowej
Sztab akcji mieści się w siedzibie Polskiego Radia Lublin.
EwKa / opr. GRa
Fot. archiwum