Pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku wspominają Franciszka Brzezickiego. Były więzień został bohaterem książki pod tytułem „Na przekór totalitaryzmom”. Do obozu trafił w wieku 19 lat, następnie deportowano go do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Stamtąd do syberyjskich łągrów.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Prezentacja książki „Na przekór totalitaryzmom” poświęconej historii Franciszka Brzezickiego
– Jest jeszcze jedna historia związana z jego osobą – mówi kustosz muzeum, Beata Siwek-Ciupak. – Od jednej z Żydówek dostał dolara z taką intencją, że może mu uratować życie. Ale nigdy się go nie pozbył. Przeniósł go więc przez wszystkie obozy koncentracyjne, przez łagry, a w latach 90. przekazał ten banknot do zbiorów muzeum. Prezentujemy go dzisiaj na takiej maleńkiej wystawie poświęconej jego osobie.
Wydawcą książki o Franciszku Brzezickim jest Konsulat Generalny RP w Winnicy w Ukrainie. – Bohater urodził się i zmarł w Żytomierzu – mówi konsul Damian Ciarciński. – Gdy żył, był jednym z opiekunów cmentarza polskiego w Żytomierzu. To jeden z największych polskich cmentarzy za granicami Polski. Trochę mniejszy niż Rossa i Łyczaków we Lwowie. Był takim dobrym duchem całej społeczności polskiej w Żytomierzu i na tamtym terenie.
Franciszek Brzezicki zmarł w 2017 roku w wieku 92 lat.
FiKar / opr. WM
Fot. Piotr Michalski