Wojna w Ukrainie ma wpływ na ruch turystyczny w całej Europie – uważa prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, jeden z ekspertów biorących udział w II Lubelskim Forum Turystyki, które trwa w Lublinie.
– Świat pozaeuropejski patrzy na sytuację, jak na wojnę w Europie. Stany Zjednoczone, czy kraje azjatyckie odwołują przez to konferencje czy kongresy na starym kontynencie – przyznał Szmytke. – Postrzegają Polskę jako kraj niestety frontowy czy przyfrontowy, bo to u nas się odbywa. Z jednej strony mamy budowany świetny wizerunek kraju niezwykle przyjaznego, kraju, który stanął na wysokości zadania jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie. Cały obszar hospitality, solidarity – tym się możemy poszczycić, że taki jest zbudowany wizerunek, ale niestety równolegle do tego czy wręcz za plecami przy opowieści o Polsce cały czas jest ten konflikt w Ukrainie, a więc czołgi, kamizelki kuloodporne i tak dalej.
Polska Organizacja Turystyczna cały czas stara się pokazywać, że nasz kraj jest bezpieczny. Znacząco zwiększono ilość przyjazdów do Polski touroperatorów (organizatorów imprez) oraz dziennikarzy z całego świata, aby pokazać realny wizerunek naszego kraju.
Specjaliści podczas II Lubelskiego Forum Turystyki debatują również o tym jak projektować nowoczesny wypoczynek.
– Dziś turyści z Polski poszukają na Lubelszczyźnie miejsc, których nie widzieli ich znajomi, żeby się tym pochwalić w mediach społecznościowych – mówi prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” Wiesław Czerniec. – Może w agroturystyce tego spadku nie było widać, bo agroturystyka to raczej małe grupy, więc tutaj sporo osób korzystało z agroturystyki. Natomiast teraz wydarzenia związane z wojną w Ukrainie znacząco wpłynęły na to, że turystów jest mniej lub jest ich mniej na dłuższy okres czasu. Część potencjalnych turystów waha się lub rezygnuje nawet, bo myśli, że tu może trwają blisko granicy jakieś sprawy związane z wojną, co nie jest prawdą. Więc jak sobie z tym radzić? O tym bedziemy na tym panelu mówić.
Główny Urząd Statystyczny podał dziś (05.10), że w pierwszym półroczu 2022 r. z turystycznych obiektów noclegowych w Polsce skorzystało 14,7 mln turystów. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. było to wzrost o 177 procent.
TSpi / opr. GRa
Fot. promocja.lubelskie.pl