Opole Lubelskie: inwestycja w zakładzie karnym. Jedno z najnowocześniejszych więzień w Polsce czeka rozbudowa

img 5345 2021 12 04 174228 2021 12 06 175218 1140x570 2022 10 03 155052

Zakład Karny w Opolu Lubelskim czeka rozbudowa. W ciągu dwóch lat powstanie kolejny pawilon mieszkalny, a liczba miejsc dla osadzonych zwiększy się o 258.

– Oznacza to ponad 40-procentowe powiększenie pojemności jednostki – mówi dyrektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim ppłk Paweł Łyś. – W ramach inwestycji, oprócz trzykondygnacyjnego pawilonu mieszkalnego, zostanie wybudowana również dodatkowa infrastruktura. Mam na myśli rozbudowę magazynu depozytowego, biura przepustek, budowę 10 pól spacerowych dla osadzonych, rozbudowę szatni dla funkcjonariuszy i pracowników zakładu karnego.

CZYTAJ: Resocjalizacja i szansa na przyszłość. Więźniowie we Włodawie pracują przy produkcji mebli

– To jedna z niewielu inwestycji deweloperskich, co do których chcielibyśmy, żeby nie była zamieszkała. Ale rzeczywistość jest inna – mówi Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. – Mamy świadomość, że niestety zwiększają się potrzeby. Cieszy świadomość, że placówka w Opolu Lubelskim, znana jako jeden z najnowocześniejszych zakładów karnych w Polsce, nie spoczywa na laurach, a prowadzone są dalsze inwestycje. W związku z tym, że liczba osadzonych się zwiększy, wzrosną potrzeby, jeśli chodzi o funkcjonariuszy i miejsca pracy.

CZYTAJ: „To skok jakościowy”. Rozbudowa dwóch zakładów karnych w Lubelskiem

Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie ppłk Cyprian Bas podkreślił, że zwiększenie liczby funkcjonariuszy o kolejnych 50 da możliwość zatrudnienia osobom mieszkającym w okolicach. – Wierzę, że jest to dobra inwestycja i że przyczyni się też do właściwego bezpieczeństwa publicznego dla osób, które mieszkają w powiecie i w gminie Opole Lubelskie – dodał ppłk Bas.

Natomiast wykonawca budowy, prezes POMET Wronki Jakub Kaczorowski wyraził chęć, aby przy tej inwestycji pracowali także osadzeni. – Oprócz pracy dla mieszkańców, będzie również praca dla osadzonych. Resocjalizacja osadzonych jest głównym założeniem i celem Ministerstwa Sprawiedliwości, centralnego zarządu Służby Więziennej, jak i państwowych przedsiębiorstw przy więzieniu – uzupełnił Kaczorowski

Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Modernizacji Służby Więziennej i ma kosztować 38 milionów złotych. Nowe obiekty powstaną w ciągu dwóch lat.

ŁuG  / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version