„Pamiętajmy, że odblaski ratują życie”. Roztoczańska Grupa Ratowników Drogowych uświadamia pieszych

305102291 644038980588754 5575093304210495830 n 2022 10 24 172207

Roztoczańska Grupa Ratowników Drogowych zbiera odblaski, by podczas patroli drogowych je rozdawać. Najczęściej pieszym, którzy bagatelizują fakt, że zmrok zapada wcześniej i poruszanie się po drodze bez elementów odblaskowych stanowi śmiertelne zagrożenie.

CZYTAJ: Cichy zabójca rozpoczął sezon

– Odblask kosztuje 5 złotych, a ratuje życie – mówi prezes, ratownik Roztoczańskiej Grupy Ratowników Drogowych w Zamościu Paweł Gerej. – Odblaski są po to, żebyśmy mogli je rozdać osobom, które poruszają się nieświadomie bądź nieświadomie bez odblasków, zwłaszcza w taką pogodę, jaką teraz mamy. Kiedy jest ciemno, te osoby się poruszają bez odblasków i podczas naszych patroli wyłapujemy te osoby. Jeżeli napotkamy, to zatrzymujemy się, pouczamy. Jeżeli mamy te odblaski, to zawsze je wręczamy, żeby te osoby chociażby od tego momentu szły bezpiecznie do celu. Żadnego sygnału nie bagatelizujemy – sporo ludzi ma nasz numer, wiedzą, że tak działamy i nas informują.

– Odblaski w sposób istotny wpływają na bezpieczeństwo, na perspektywę, w jakiej pieszy jest widoczny dla kierującego – mówi sierżant sztabowy Małgorzata Pawłowska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Tomaszowie Lubelskim. – W przypadku dróg nieoświetlonych, jeśli pieszy nie posiada elementu odblaskowego i jest ubrany na ciemno, wówczas odległość, z jakiej jest widoczny dla kierującego, to odległość zaledwie 30 metrów, natomiast w przypadku, gdy pieszy posiada elementy odblaskowe, ta odległość zwiększa się nawet do 150 metrów. Zachęcam wszystkich pieszych, żeby postawili się w trudnej sytuacji kierujących, którzy w ostatniej chwili są w stanie zobaczyć pieszego bez odblasku.

– Praktycznie codziennie spotykam się tym, że po zmroku, jak jadę nawet ulicami miasta, codziennie można spotkać kogoś bez odblasków – mówi Krzysztof Mikołajewicz, ratownik Roztoczańskiej Grupy ratowników Drogowych. – Trąbi się o tym w mediach, a piesi myślą, że są nieśmiertelni.

Można wesprzeć działalność roztoczańskich ratowników w tej akcji. Odblaski można przynosić do siedziby ratowników ul. św. Piątka 24 w budynku Polskiego Czerwonego Krzyża.

Pamiętajmy – noszenie odblasków poza terenem zabudowanym jest naszym obowiązkiem!

AP/ opr. DySzcz

Fot. AP/ nadesłane

Exit mobile version