Papież: cieszę się, że otwarto w Lublinie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich

papiez 2022 10 19 125834

Papież Franciszek z zadowoleniem odnotował utworzenie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich imienia Abrahama J. Heschela. Mówił o tym podczas środowej audiencji generalnej. – Potrzeba zgłębiania własnego życia, dotyczy również całych narodów – podkreślił.

Zwracając się do polskich pielgrzymów w czasie audiencji na placu Świętego Piotra Franciszek powiedział następnie: – Warto poznawać historię swojej ojczyzny, aby zobaczyć obecne w niej ślady obecności Boga. Z tego względu cieszę się, że w ubiegły poniedziałek otwarte zostało w Lublinie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich.

– Życzę, by pomagało ono dowartościować wspólne dziedzictwo, nie tylko obu religii, ale także obu narodów. Z serca wam błogosławię – dodał papież.

W katechezie mówił o potrzebie poznania historii własnego życia. – Jest ona najcenniejszą księgą, a jednak wielu nie czyta jej wcale albo sięga po nią zbytu późno, w chwili śmierci – zauważył.

CZYTAJ: „Chcemy przede wszystkim budować nasze wzajemne relacje”. Otwarto Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL [ZDJĘCIA]

Franciszek wskazywał, że wiele osób jest „uwięzionych przez myśli, które oddalają od nich samych; stereotypowe przekazy, które wyrządzają krzywdę”.

Podał przykłady takich pesymistycznych myśli: „nic nie jestem wart”, „tobie się udaje, mnie wszystko idzie źle”, „nie zrobię nigdy nic dobrego”.

– Odczytanie własnej historii oznacza także uznanie obecności tych toksycznych elementów, ale po to, by potem rozszerzyć wątek naszej opowieści, nauczyć się odnotować inne rzeczy czyniąc ją bogatszą – wyjaśnił.

Papież powiedział: – Dobro jest ukryte, ciche, wymaga powolnego i ciągłego odkrywania, ponieważ styl Boga jest dyskretny, nie narzuca się; jest jak powietrze, którym oddychamy, nie widzimy go, lecz sprawia, że żyjemy i uświadamiamy je sobie dopiero wtedy, gdy nam go brakuje.

– Nawyk odczytywania na nowo swego życia wyostrza nasz wzrok, pozwala dostrzec małe cuda, które Bóg czyni dla nas każdego dnia – stwierdził. Zdaniem Franciszka uwalnia to też od „toksycznych stereotypów”.

– Mądrze zostało powiedziane, że człowiek, który nie zna swojej przeszłości, skazany jest na to, by ją powtórzyć – ocenił papież.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. KUL FB

Exit mobile version