Usługę przeglądania cmentarzy on-line uruchomiła Archidiecezja Lubelska. Obecnie dostępny jest podgląd map 14 cmentarzy posiadających ewidencję grobów oraz pochowanych osób. To nekropolie między innymi Garbowie, Konopnicy, Kraśniku, Mełgwi, Opolu Lubelskim czy Rejowcu, a także Lublinie.
CZYTAJ: Archidiecezja Lubelska uruchomiła przeglądarkę cmentarzy on-line
– To jest wersja pilotażowa usługi. Łącznie mamy pod opieką ok. 100 cmentarzy, które stopniowo będziemy chcieli udostępnić – mówi rzecznik Archidiecezji Lubelskiej ksiądz Adam Jaszcz. – Niewątpliwie nowoczesne technologie są też w służbie duszpasterstwu i w służbie ludziom, stąd pomysł, aby taką przeglądarkę uruchomić. Na razie mamy dostęp do mapy cmentarzy, natomiast w przyszłości będzie też możliwość poprzez zalogowanie, weryfikację personalną zainteresowanej osoby, również mieć dostęp do wszelkich informacji na temat grobu. Planujemy również w przyszłości w tę bazę wprowadzić informacje, które zawarte są w księgach parafialnych, więc wszyscy ci, którzy na przykład będą szukali swoich przodków – teraz to bardzo powszechny trend, tworzenia drzewa genealogicznego – również taka przeglądarka może być dla tych osób pomocą.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Cmentarz przy ul. Lipowej w jesiennej odsłonie
– Na razie jest to wersja pilotażowa – podkreśla ks. Adam Jaszcz. – To, co mogliśmy zrobić, to udostępnić mapę wszystkich grobów, mapę obejmującą personalia osób zmarłych, natomiast docelowo będzie możliwość docierania do innych danych. To żmudna i trudna praca, ponieważ pod opieką zarządu cmentarzy, jeśli chodzi o cmentarze parafialne w naszej diecezji, jest ok. 550 tysięcy grobów.
– Gdybyśmy wcześniej wiedzieli, może byśmy skorzystali, bo jesteśmy w trakcie poszukiwania dwóch grobów – mówią przyjezdni z Warszawy.
– Obecnie dokonaliśmy pracy, która przede wszystkim polegała na użyciu drona, również nowoczesnej technologii, która pozwala nie tylko stworzyć mapę wektorową, ale również umiejscowić konkretne cmentarze z dokładnością do 1 cm w tej wektorowej mapie. Wszystkie groby zostały sfotografowane i dane, które na tej fotografii są obecne, czyli na nagrobnej płycie, zostały wprowadzone. Ma to być ułatwienie dla administratorów cmentarzy, ale także dla osób zainteresowanych. Na razie jest to wersja bez zalogowania.
Usługa przeglądania cmentarzy jest częścią większego środowiska e-administracji kościelnej, nad którym trwają prace. Dostęp do serwisu jest możliwy ze strony internetowej lubelskiej Archidiecezji.
EwKa/ opr. DySzcz