Pokojowa Nagroda Nobla dla białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego, rosyjskiej organizacji Memoriał i ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich

mid epa10228762 2022 10 07 115234

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali białoruski aktywista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

Tegoroczni laureaci „są przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w swoich ojczyznach. Przez wiele lat wspierali prawo do krytyki władzy i ochronę fundamentalnych praw obywateli” – przekazał Norweski Komitet Noblowski w uzasadnieniu swojego wyboru. „Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, przypadki łamania praw człowieka i nadużyć władzy. Wspólnie ukazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji” – napisano.

Przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen powiedziała, że Aleś Bialacki został uhonorowany za działania na rzecz demokratycznych przemian na Białorusi. W 1996 roku Aleś Bialacki założył organizację Wiosna, która sprzeciwiała się zmianom konstytucyjnym dającym prezydentowi władzę absolutną.

Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla osób i organizacji działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie nagrody odbywa się 10 grudnia w Oslo. Dotychczas Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 102 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby – w 1994 i 2011 roku, 31 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 69 razy wyróżniono jedną osobę lub organizację. Nagrodą uhonorowano łącznie 137 osób i organizacji, w tym 109 to laureaci indywidualni, a 28 to organizacje. W gronie pokojowych noblistów jest Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca „Solidarności”.

IAR / PAP / opr. GRa

Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH, PAP/EPA/ANDREI LIANKEVICH

Exit mobile version