Pomagają przekuć pomysł w biznes. „Strefa Pomysłodawcy” poszukuje innowacyjnych projektów

311590678 429002849377651 160317296002939781 n 2022 10 12 223332

Przydomowa elektrownia wiatrowa lub gra komputerowa do nauki prawa – między innymi takie innowacyjne pomysły prezentowane były dziś (12.10) w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Z ponad dwustu zgłoszonych projektów w ramach pilotażowego ogólnopolskiego programu „Strefa Pomysłodawcy” prezentowanych było dziś 10 najlepszych.

– My stworzyliśmy inteligentny kompostownik, który ma rozkładać bioodpady w biurach – mówi współtwórca tego urządzenia Wiktoria Kozłowska. – To jest na razie prototyp, który chcemy wstawić i testować w 10 firmach. W środku znajdują się dżdżownicę kalifornijskie, które rozkładają bioodpady na naturalny nawóz – biohummus. W środku znajdują się komory i między tymi komorami dżdżownicę mogą migrować, co ułatwia nam później wydobywanie tego biohummusu. Ten kompostownik będzie dostępny w modelu subskrypcyjnym dla firm. Nie będziemy go sprzedawać, a będziemy świadczyć taką obsługę kompostownika. Raz w miesiącu nasz pracownik będzie przyjeżdżał, sprawdzał, doglądał dżdżownice, przygotowywał nawóz dla pracowników. Dżdżownic nie widać, bo nie przepadają za światłem. Na ten moment dżdżownic na jedną komorę testujemy około 400-500 dżdżownic. One też same się rozmnażają, ale to w zależności od warunków same regulują swoją populacje.

– Projekt kierujemy do każdego z nas, do każdego mieszkańca naszego kraju, który ma pomysł na  przyszły biznes – mówi Tomasz Szymajda, prezes puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Nie ma obowiązku zakładania spółki, działalności gospodarczej. My za to wspieramy, oceniamy ten pomysł, pomagamy go rozwijać, dostarczamy ekspertów, którzy podpowiadają jak pomysł przekuć w przyszły biznes.

– Moim pomysłem jest przydomowa turbina dla zastosowań w gospodarstwach domowych – mówi Artur Włudarczyk. – Jest to niewielki sprzęt o kompaktowej budowie. Głównym elementem jest turbina wiatrowa. Kolejnym ważną częścią jest generator turbiny wiatrowej, którzy wytwarza bezpośrednio prąd elektryczny. To jest cała góra urządzenia, która generuje później prąd. Patrząc na średnią zużycia w gospodarstwach domowych w kraju, które na ten moment są rzędu 2 tys. kilowatogodzin, taka turbiną – w zależności od warunków w kraju – może wytworzyć od 1 tys. do nawet 3 tys. kilowatogodzin energii elektrycznej w skali roku. Koszt szacunkowy jest bardzo uzależniony od wersji oprzyrządowania, którego tutaj nie mogę zaprezentować, ponieważ jest to duża magistrala. Ale jest to przedział wartości od 15 tys. zł do nawet 30 tys. zł w zależności od wykonania.

– Jest to pewien rodzaj preinkubacji – mówi Anna Blajerska, kierownik projektu „Strefa Pomysłodawcy – wsparcie 4.0”. – Pomagamy wszystkim osobom, które mają pomysł innowacyjny, a nie wiedziały tak naprawdę do tej pory jak ten pomysł wyciągnąć z szuflady i jak go wprowadzić na rynek. Dzięki „Strefie Pomysłodawcy” pomagamy opracować ten wynalazek. Innowatorzy przez 9 miesięcy intensywnie pracują nad rozwojem tego pomysłu, dostają szerokie wsparcie eksperckie, biznesowe, marketingowe, prawne, aby wiedzieć, jak funkcjonować na rynku. Szukamy pomysłów nietypowych, innowacyjnych, takich, których nie ma na rynku.

– Przypominam sobie taki pomysł, który dotyczył tego, aby rozwiązać problem braku wody na pustyni. Tutaj nasz pomysłodawca był przekonany o tym, że na pewno ten problem jako jedyny na świecie właśnie rozwiąże – dodaje Tomasz Szymajda.

To wprawdzie się nie udało, ale szanse na realizację swojego pomysłu ma, chociażby zwycięzca dzisiejszej prezentacji. To twórca przydomowej elektrowni wiatrowej Artur Włudarczyk.

ŁuG / opr. AKos

Fot. Strefa Pomysłodawcy FB

Exit mobile version