Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond oraz Philip H. Dybvig zostali laureatami Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.
CZYTAJ: Chemiczny Nobel za „chemię klik”
Praca, za którą doceniono laureatów była kluczowa dla późniejszych badań, które pogłębiły nasze zrozumienie banków, regulacji bankowych, kryzysów bankowych i sposobów zarządzania kryzysami finansowymi.
CZYTAJ: Nobel z fizyki za informatykę kwantową i teleportację
– Tegoroczni laureaci poprawili nasze rozumienie roli banków podczas kryzysów finansowych – mówi prof. Hubert Mącik, dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości UMCS. – Ben S. Bernanke był osobą odpowiedzialną za zarządzanie tym kryzysem finansowym, który w latach 2007-2009 dotknął Stany Zjednoczone. Natomiast panowie Daimond i Dybvig opracowali model, który wyjaśnia mechanizm paniki bankowej. Ich prace wskazują pewne zadania regulacyjne, które są potrzebne, żeby lepiej sobie radzić w sytuacji kryzysów finansowych czy bankowych.
W opinii wielu ekspertów wybór tegorocznych laureatów nawiązuje do ryzyk dla gospodarki światowej w najbliższych kwartałach.
CZYTAJ: Medyczny Nobel dla badacza ewolucji człowieka
Laureaci podzielą się nagrodą finansową, która opiewa na 10 milionów szwedzkich koron. Fundatorem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii jest Bank Szwecji i jest to jedyna dodatkowa Nagroda Nobla, o jakiej Alfred Nobel nie wspomina w swoim testamencie.
Wyróżnienie to przyznawane jest od 1969 roku. Przez te lata nagrody dostały tylko dwie kobiety: w 2009 roku – Elinor Ostrom i w 2019 roku – Esther Duflo.
SzyK / opr. AKos
Fot. Nobel Prize FB