Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek podczas Międzynarodowej Konferencji Metrologicznej w Lublinie zapowiedział wspieranie programów metrologicznych. – Bez tego trudno mówić o rozwoju polskiej nauki – stwierdził.
Minister Czarnek uczestniczył w poniedziałek w Międzynarodowej Konferencji Metrologicznej „New Trends in Metrology 2022” w Lublinie.
CZYTAJ: O pomiarach, technice i medycynie. Międzynarodowo o metrologii w Lublinie
Nawiązując do utworzenia w sierpniu 2021 roku Polskiej Unii Metrologicznej (PUM) z siedzibą na Politechnice Lubelskiej szef MEiN powiedział, że ministerstwu zależy na jednoczeniu wysiłków polskich naukowców wokół metrologii oraz prowadzeniu dyskusji na temat nowych trendów metrologicznych na poziomie europejskim i światowym. – Bez metrologii dzisiaj nie ma nic. Dzisiaj wszystko jest oparte na superprecyzyjnych pomiarach, stąd też na to stawiamy – wyjaśnił.
Mówiąc o organizacji konferencji niedaleko granicy z Ukrainą, szef MEiN stwierdził, że to ważna demonstracja wobec Rosji. – To też jest demonstracja w stosunku do tych, którzy wywołali tę bestialską wojnę na Ukrainie i którzy przez to również tworzą potężny kryzys energetyczny i gospodarczy europejski i światowy – powiedział.
CZYTAJ: „Metrologia to królowa nauk”. W Politechnice Lubelskiej powstaje Biuro Polskiej Unii Metrologiczne
Następnie zagwarantował, że organizacja konferencji metrologicznej nie jest działaniem na pokaz i zapowiedział wsparcie kolejnych działań związanych z rozwojem polskiej metrologii w kolejnym roku. – Chcę zagwarantować, że MEiN nie poprzestaje tylko na środkach na stworzenie PUM, organizowaniu tego rodzaju konferencji i kilkudziesięciu milionach złotych na programy związane z urzeczywistnieniem PUM oraz programy metrologiczne, ale jest również przygotowane na wspieranie tego przedsięwzięcia w kolejnym roku, bo bez tego trudno mówić o rozwoju polskiej nauki – stwierdził Czarnek.
Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater przypomniał, że PUM utworzono z inicjatywy szefa MEiN, a organizacja międzynarodowej konferencji była jednym z głównych działań Politechniki w ramach PUM. Jak wyjaśnił, konferencja z udziałem wybitnych osobowości sprzyja integracji środowiska, rozwojowi metrologii i powstawaniu nowych idei, które będą wprowadzane do polskiej gospodarki, by rozwijała się jeszcze szybciej.
Zdaniem prezesa Głównego Urzędu Miar (GUM) prof. Jacka Semaniaka, trwająca budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM w Kielcach (województwo świętokrzyskie) katalizuje rozwój metrologii w Polsce. Wokół inwestycji – dodał – skupiło się wiele działań, w tym sponsorowane przez MEiN utworzenie PUM, program „Polska Metrologia”. Wyjaśnił, że dzięki otwartości ministerstwa 19 pracowników GUM będzie realizować doktoraty wdrożeniowe na polskich uczelniach, które są sygnatariuszami PUM. – Bez tych inicjatyw trudno sobie wyobrazić rozwój polskiej metrologii” – podkreślił prof. Semaniak. Dodał, że wsparcie MEiN sprzyja zwiększaniu konkurencyjności polskiej metrologii.
Międzynarodową Konferencję Metrologiczną zorganizowano w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w dniach 17-19 października 2022 roku z inicjatywy Politechniki Lubelskiej i GUM. Jak podali organizatorzy, udział w wydarzeniu zgłosiło 250 osób, w tym przedstawiciele świata nauki, biznesu, GUM oraz GUS.
Podczas konferencji dyskutowana jest m.in. ocena wpływu współczesnej metrologii na gospodarkę, szczególnie metrologii aplikacyjnej oraz identyfikacja kierunków jej rozwoju w zakresie badań naukowych i wdrożeń. Eksperci rozmawiają o możliwości aplikacji wyników badań w przemyśle, zagadnieniach związanych z procedurą sprawdzania liczników energii podczas legalizacji, niepewnością pomiaru we współrzędnościowej technice pomiarowej, a także poświęcą uwagę aspektom metrologicznym w akredytowanym laboratorium badawczym. Wydarzenie jest również okazją do zaprezentowania dalszych działań PUM.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz