Posłanka z województwa lubelskiego Gabriela Masłowska (na zdj.) została wybrana przez Sejm do Rady Polityki Pieniężnej. Ponadto Izba wybrała do RPP Iwonę Dudę. To kandydatki rekomendowane przez Prawo i Sprawiedliwość.
CZYTAJ: Gabriela Masłowska kandydatem do Rady Polityki Pieniężnej. Jest rekomendacja sejmowej komisji
Na posłankę klubu PiS Gabrielę Masłowską zagłosowało 228, a byłą prezes Alior Banku Iwonę Dudę – 227 posłów. W głosowaniu odrzucono zgłoszone przez Lewicę kandydatury ekonomistów Macieja Szlindera (62 głosy) i Dariusza Standerskiego (182 głosy).
Zarówno Masłowska, jak i Duda uzyskały wcześniej pozytywną opinię sejmowej komisji finansów. Klub PiS zgłosił kandydatury Iwony Dudy i Gabrieli Masłowskiej do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pod koniec września 2022 roku.
CZYTAJ: Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała Gabrielę Masłowską na członka Rady Polityki Pieniężnej
Gabriela Masłowska jest posłanką PiS obecnej kadencji, zasiada w Komisji Finansów Publicznych. Była także posłanką na Sejm IV, V, VI, VII, VIII kadencji. Pod koniec stycznia grupa posłów PiS zgłosiła Masłowską na kandydatkę do RPP, ale na początku lutego zrezygnowała ona z kandydowania. W oświadczeniu złożonym do sekretariatu marszałka Sejmu napisała, że wycofuje swoją kandydaturę z przyczyn osobistych.
CZYTAJ: Gabriela Masłowska sejmowym kandydatem do Rady Polityki Pieniężnej
Gabriela Masłowska uzyskała tytuł magistra z zakresu problematyki rozwoju regionalnego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 1974 r. W latach 1974 – 1976 była asystentem w Instytucie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 1976-1980 pracowała jako nauczyciel akademicki na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1982 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych i podjęła pracę w Katedrze Ekonomiki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, gdzie wykładała ekonomię gospodarki rynkowej. Była też kierownikiem Studium Rozwoju Obszarów Wiejskich prowadzonego we współpracy z uczelniami z Francji, Belgii i Włoch. Prowadzi badania i analizy dotyczące między innymi dotyczące funkcjonowania strefy euro. Jest też autorem prac naukowych i popularnonaukowych dotyczących między innymi makroekonomii i rynku kapitałowego.
Iwona Duda w latach 2021-2022 była prezesem PKO Banku Polskiego, a wcześniej, w latach 2020-2021 sprawowała funkcję prezesa Alior Banku.
Rada Polityki Pieniężnej jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego. Jej głównym zadaniem jest ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz nalicza i utrzymuje rezerwę obowiązkową. Składa się z dziewięciu członków – po 3 mianują Sejm, Senat oraz Prezydent RP – i przewodniczącego, którym jest prezes NBP.
RL / PAP / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum