1 października obchodzony jest Światowy Dzień Pokrzywki. Postać ostra tej choroby pojawia się najczęściej jako reakcja alergiczna i może dotyczyć nawet 20% populacji Polski. Znacznie rzadziej – średnio u 1% populacji – występuje przewlekła pokrzywka spontaniczna.
CZYTAJ: Światowy Dzień Pokrzywki. Jak rozpoznać i leczyć tę chorobę?
– Najczęściej spotykamy chorych z pokrzywką ostrą – mówi profesor Joanna Bartosińska z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej szpitala klinicznego numer 1 w Lublinie. – Nawet 20% osób przynajmniej raz w życiu zetknie się z tym problemem, np. po spożyciu jakiegoś pokarmu, przyjęciu leku, ukąszeniu przez jakieś owady, czy też ze względu na inne alergeny. Bywają również przyczyny niealergiczne. Oprócz pokrzywek, z którymi często się spotykamy, bywa też tzw. przewlekła pokrzywka spontaniczna. Pacjenci cierpią na tę chorobę, a tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ustalić żadnej przyczyny. Często to jest przyczyna przewlekłej pokrzywki spontanicznej jest autoimmunologiczna. Bąble pojawiają się spontanicznie i tak samo spontanicznie ustępują.
Osoby podejrzewające u siebie pokrzywkę powinny zgłaszać się do Centrum Diagnostyki i Leczenia Pokrzywki prowadzonej przy Klinice Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK 1 w Lublinie.
MaK / opr. WM
Fot. pixabay.com