Szczyt Cyfrowy w Lublinie. Eksperci o współczesnych problemach związanych z cyfryzacją

laptop 820274 1920 2022 10 20 171902

O problemach związanych z cyfryzacją, współczesnych wyzwaniach społeczeństwa, a także kierunkach w których zmierza świat technologiczny rozmawiają eksperci z całej Polski. W Lublinie odbył się Szczyt Cyfrowy. 

Podczas tegorocznego Szczytu Cyfrowego eksperci mogli podjąć dyskusję w trzech panelach: – Technologie w służbie społeczeństwu, Człowiek w Internecie a także Forum legislacji cyfrowej. Jak mówił podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Lewandowski, Polska mierzy się z dwoma wyzwaniami: – Pierwsze jest cyberbezpieczeństwo. W przypadku wojny, która jest niedaleko naszych granic i której de facto jesteśmy w jakimś sensie uczestnikami, mierzymy się z wieloma cyberzagrożeniami. Nie tylko my jako państwo, ale także ludzie jako obywatele, ponieważ oni także są celem wrogiej propagandy w Internecie. Drugi aspekt, który także po tym kryzysie, mam nadzieję, że jak najszybciej ustąpi, to higiena internetowa, czyli walka z uzależnieniem, z fobiami, które są związane z Internetem, czy w ogóle z dostępem do technologii informacyjnych, włączanie dzieci w większą aktywność fizyczną.

Dodatkowo problemem współczesnych czasów jest to, że duże firmy i portale często zapominają, że użytkownik Internetu to przede wszystkim człowiek. O szczegółach mówi Grzegorz Dębowski ze Związku Pracodawców Business and Science Polska: – Przez to na przykład naraża się człowieka na uzależnienia, pewne choroby. Może w przyszłości dojdzie do tego, że firmy będą zobowiązane do jakiegoś szczególnego ostrzegania użytkownika danej platformy, tak jak mamy w przypadku przemysłu tytoniowego czy alkoholowego, gdzie mamy informacje dla kupującego, że dany produkt może być niebezpieczny dla niego.

Eksperci podkreślają: z jednej strony mamy szybko rozwijającą się cyfryzację, a z drugiej w dalszym ciągu wiele osób na świecie nie ma dostępu do Internetu. O szczegółach mówi członek Rady Wysokiego Szczebla ONZ Krzysztof Szubert: – W skali Polski czy Europy mamy w większości wypadków wszędzie dostęp do świata cyfrowego, natomiast w całym świecie, jeżeli spoglądamy z perspektywy ONZ, 50 procent ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do Internetu.

Dyrektor NASK Polska Wojciech Pawlak podkreśla, że należy się zastanowić, czy Internet służy wyrównaniu szans, czy pogłębieniu nierówności: – Internet jest ciągle przywilejem bogatych krajów. W Polsce mamy białe plamy. NASK, jako Państwowy Instytut Badawczy podłączył prawie wszystkie szkoły w Polsce do szerokopasmowego Internetu, ale ileś jeszcze szkół jest niepodłączonych, ponieważ bardzo trudno jest tam dotrzeć w infrastrukturalnym sensie. Infrastruktura to ciągle otwarty temat.

Podczas wydarzenia odbyły się także warsztaty edukacyjno-informacyjne dla młodzieży szkolnej: – Byliśmy na spotkaniu o głosie – mówi jeden z uczestników. – Głos jest bardzo specyficzny, ale bardzo szybko można go podrobić. Był podany przykład, że nawet w ciągu 30 minut można głos nagrać i go wykorzystać. Ta technologia jest teraz dopiero raczkująca, ale za dwa trzy lata, jeśli taki głos byłby zatrzymany w archiwach, to można się obawiać.  

W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele lokalnej społeczności oraz władze miasta.

Szczyt Cyfrowy Polska 2022 odbył się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

InYa/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version