„To była nietuzinkowa postać”. Łukowscy uczniowie zgłębiają życiorys Bronisława Chącińskiego

img 20221021 110005 2022 10 21 181529

Życiorys Bronisława Chącińskiego, lekarza i wybitnego społecznika z Łukowa, zgłębiają uczniowie i harcerze tego miasta. Wiedzę na temat honorowego obywatela miasta, który żył w latach 1868-1922 zdobywają na warsztatach i podczas konkursów w ramach projektu realizowanego przez Łukowski Ośrodek Kultury.

– To ciekawa inicjatywa, zwłaszcza że rok 2022 został ustanowiony przez radę miasta rokiem Chącińskiego – mówi uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie Kamila Cieślak. – Bardzo podoba mi się inicjatywa, że wybrano Chącińskiego jako patrona roku 2022. Wiele się uczymy o historii Polski, jacy ludzie byli z nią związani i myślę, że to ważne, by nie zapominać o naszych lokalnych działaczach, nawet z przeszłości.

– Zaskoczyło mnie to, że Bronisław Chąciński miał takie wykształcenie, bo był bardzo dobrym chirurgiem, znawcą chorób wewnętrznych i zakaźnych, więc jest to mało spotykane, żeby mieć taką wiedze i to w takim wieku – mówi Mateusz z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie.

– To była nietuzinkowa postać – mówi Michał Mojski, nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie i komendant Hufca ZHP w Łukowie. – Nie pochodzi stąd, a spod Piotrkowa Trybunalskiego, ale pod koniec XIX wieku osiedlił się w Łukowie. Był ordynatorem lokalnego szpitala św. Tadeusza. Był też naukowcem, obronił doktorat w czeskiej Pradze. Bardzo dbał o szpital, zwłaszcza w czasie I wojny światowej, kiedy jego działalność była zagrożona. Wielokrotnie go bronił i uchronił przed likwidacją. Wraz z żoną angażował się w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża. Oprócz tego, że zajmował się swoją profesją, jest też takim symbolem społecznika, który w czasach, kiedy Polska walczyła o niepodległość bardzo mocno angażował się w działalność różnych organizacji – czy będzie to straż ogniowa, czy towarzystwo kredytowe. Kiedy natomiast wybuchnie I wojna światowa i teren Łukowa wkroczą Niemcy, wówczas powstaną takie organizacje samorządowe Łukowska Rada Powiatowa i Rada Miejska i właśnie na czele tej Rady Miejskiej stał Bronisław Chąciński. Był prezesem tego zgromadzenia, został też pierwszym szefem Rady Miejskiej w Łukowie po odzyskaniu niepodległości.

– Z okazji 50-lecia szkoły postanowiłyśmy z koleżanką zorganizować zbiórkę na nowy nagrobek patrona szkoły Bronisława Chącińskiego – mówi Agnieszka Wardak, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie. – Opiekujemy się jego grobem od wielu lat i dostrzegłyśmy, że nie jest on w najlepszym stanie. W związku z tym pomysł ze zbiórką. Udało nam się zebrać ok. 35 tysięcy złotych. Powstał piękny nagrobek z marmuru, stylizowany na współczesny czas, aczkolwiek w tym nagrobku umieściliśmy taki symbol – kallę. Jest to związane przede wszystkim z angażowanie się Chącińskiego w rozwój młodzieży, patriotyzm, chęć pokazywania przykładu młodym ludziom jakie wartości są bardzo ważne w życiu.

– To wielki człowiek Łukowa, lekarz, społecznik – mówią mieszkańcy. – Każde miasto powinno podtrzymywać tradycję o wielkich ludziach, bo ja nie będziemy mieli autorytetów, to młodzi się od nas odwrócą, bo powiedzą „nic nie zrobiliście i czego od nas wymagacie”.

– Ta jego działalność społeczna zataczała bardzo szerokie kręgi – mówi Michał Mojski. – Myślę, że jego śmierć też była bardzo symboliczna, dlatego, że umarł w trakcie odsłaniania tablicy poświęconej księdzu Brzósce. Dostał ataku serca i zmarł na posterunku, pełniąc służbę społeczną na rzecz swojego miasta.

W Łukowie jedno z osiedli zostało nazwane imieniem Bronisława Chącińskiego. Tam też na budynku Szkoły Podstawowej nr 4 znajduje się mural poświęcony temu wybitnemu społecznikowi.

MaT/ opr. DySzcz

Fot. Małgorzata Tymicka/ nadesłane

Exit mobile version