Zakończyły się prace związane z uzbrojeniem terenów inwestycyjnych w Łaszczówce Kolonii w gminie Tomaszów Lubelski. Są to tereny włączone w 2008 roku do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan”.
– Każda inwestycja, która będzie dawała nowe miejsca pracy, jest bardzo ważna – podkreśla marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Po kilku latach ziścił się sen pani wójt, żeby tę strefę ekonomiczną, która została powołana 14 lat temu, dozbroić i oddać przedsiębiorcom. Mam nadzieję, że wkrótce to się stanie. Te 8 hektarów gruntów przy trasie S17 na pewno będzie ważne dla inwestycji, które mogą tutaj zaistnieć. Bo te 8 hektarów to jest bardzo dobry teren inwestycyjny.
– Dla mieszkańców gminy Tomaszów Lubelski nowa strefa ekonomiczna oznacza przede wszystkim nowe miejsca pracy. Młodzi, wykształceni ludzie obecnie „jadą w Polskę” i wschodnie tereny naszego kraju się wyludniają – mówi Marzena Czubaj-Gancarz, wójt gminy Tomaszów Lubelski. – Chociaż w naszej gminie tendencja jest rozwojowa. Myślę, że jak powstaną nowe zakłady pracy, młodzi ludzie tutaj zostaną. A w tej strefie potrzeba będzie nam specjalistów.
– Strefa ekonomiczna, która tutaj powstanie, ma przyciągnąć inwestycje. Mamy drogi, mamy świetnie wykształconych ludzi. Brakuje nam pieniędzy i tych, którzy będą inwestować tutaj w zakłady przemysłowe – stwierdza marszałek Stawiarski. – Pierwszy jest Tomaszów Lubelski, a mam nadzieję, że niedługo będą inne strefy ekonomiczne. Ale nie tylko strefy, ale i inne tereny które są potrzebne dla przedsiębiorców z Polski i z zagranicy.
– Inwestycja jest bardzo potrzebna zarówno dla rozwoju gminy, jak i całego powiatu tomaszowskiego – stwierdza Grzegorz Gałan, skarbnik gminy Tomaszów Lubelski. – Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Sądzimy, że będą tu lokowali swoje przedsięwzięcia. Inwestycja znajduje się w niedalekiej odległości od przejścia granicznego w Hrebennem, stąd też zainteresowanie również podmiotów ukraińskich. Dodatkowo w mieście Tomaszów Lubelski znajduje się kompleksowa obsługa celna.
– Gmina podjęła dwa lata temu uchwałę o stworzeniu kolejnej części podstrefy. Jeśli tereny tutaj będą się rozwijały, mamy możliwość powiększenia podstrefy dla dalszych przedsiębiorców – dodaje wójt Marzena Czubaj-Gancarz.
– To bardzo ważna inwestycja, która jest również efektem współpracy samorządowej władzy gminnej z rządem i samorządem województwa. Bowiem otrzymała ona wsparcie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych i od marszałka województwa lubelskiego – wylicza wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – To będzie dobre miejsce dla inwestorów, ale przede wszystkim dla mieszkańców, którzy dzięki tym inwestycjom będą mogli zostawać w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tomaszów Lubelski i dostawać tutaj dobrze płatną pracę.
– Przedsiębiorca, wchodząc na teren gminny, będzie zwolniony przez okres 3-5 lat z podatku. Najpierw pozwolimy mu się rozwinąć, a dopiero później będziemy oczekiwać od niego wpływów – deklaruje Marzena Czubaj-Gancarz. – Musimy współpracować z przedsiębiorcami. Nam zależy, żeby ich pozyskać i te obszary się rozwijały. Niech ta strefa zacznie żyć.
CZYTAJ: Polska pancerna brygada ruszyła w bój pod Tomaszowem. Rekonstrukcja w deszczu [ZDJĘCIA]
– Wojna na Ukrainie kiedyś się skończy i ten teren będzie naprawdę atrakcyjny, bo Ukrainę trzeba będzie odbudowywać. A kto będzie odbudowywał? Przede wszystkim firmy z Polski i całej Europy Zachodniej, które na Lubelszczyźnie będą miały swoje zakłady, magazyny, huby, punkty przerzutowe. O to trzeba teraz walczyć i takie strefy muszą powstawać. Każda gmina powinna przygotowywać takie tereny inwestycyjne – uważa marszałek Jarosław Stawiarski.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 mln 130 tys. złotych. Z tego ponad 1 mln 200 tys. zł pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych, ponad 830 tysięcy dołożył samorząd województwa lubelskiego, pozostałe środki gmina Tomaszów Lubelski.
AP / opr. ToMa
Fot. AP