W miniony weekend w Polsce rozpoczęły się bezpłatne jednodniowe szkolenia „Trenuj z wojskiem”. Na poligon w podzamojskiej miejscowości Sitaniec-Wolica stawiło się sto osób. To pierwsze szkolenie w naszym województwie.
– „Trenuj z wojskiem” to program skierowany dla każdego pełnoletniego mieszkańca kraju – mówi oficer prasowy 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej por. Szymon Głazowski. – Jest to program skierowany do społeczeństwa, który ma przybliżyć pracę wojska, ale również ma nauczyć społeczeństwo jak posługiwać się bronią, jak wykorzystywać takie sytuacje jak na przykład udzielanie pierwszej pomocy. Chcemy również zaprezentować walkę wręcz. Jest też możliwość rzutu granatem.
– Usłyszałem o tej akcji i jestem. Trochę kilometrów przejechałem, ale myślę, że warto. Chcemy poćwiczyć swoje umiejętności jeśli chodzi o obronność, strzelectwo. Szkolenie z pierwszej pomocy też się przyda. Książeczka wojskowa ze stopniem szeregowca i brakiem przeszkolenia – tak mój rocznik został przeniesiony. To dobre miejsce, żeby nadrobić zaległości – mówią uczestnicy szkolenia. – Interesuję się wojskiem, byłem w zasadniczej służbie, więc dla mnie to przypomnienie sobie i zobaczenie nowego szkolenia. Jeden dzień to nic strasznego. Jest taka możliwość, to dlaczego nie skorzystać? Może to nas przyuczyć, jak będziemy chcieli pójść do wojska labo jakieś inne mundurowe rzeczy, albo po prostu tylko przyjść i zobaczyć jak to jest. Jeden dzień, żeby się zapoznać z wojskiem. Przyjechałem z Krosna, żeby spróbować własnych sił. Jestem tu z ciekawości, żeby zobaczyć, jak wygląda w tej chwili ta strona militarna, co może się obywatel nauczyć na takim krótkim szkoleniu.
– Będziemy mieli 12 podpunktów nauczania – podkreśla por. Szymon Głazowski. – Jeden z pierwszych to budowa i zasada działania karabinka szturmowego, zasady bezpiecznego posługiwania się bronią, która jest na stanie naszych żołnierzy, prowadzenie ognia z karabinka ASG.
– Jest stres. Podobało mi się, ale sprzęt jest strasznie ciężki, najbardziej kamizelka – mówi uczestniczka szkolenia.
– Następnie przechodzimy do bloku drugiego, gdzie będziemy mieli zasady działania w sytuacjach szczególnych, a więc użytkowanie mapy oraz wykorzystywanie urządzeń GPS do orientowania się w terenie. Sposoby obronne w walce bezpośredniej – mówi por. Szymon Głazowski.
– Zachęcamy wszystkich do zasilenia naszych szeregów – dodaje por. Szymon Głazowski. – Taki dzień jak dzisiaj jest bardzo przydatny na co dzień każdemu obywatelowi, żeby mógł wiedzieć, jak zachować się w danych sytuacjach tzw. kryzysowych.
Szkolenia odbędą się w 17 jednostkach wojskowych na terenie kraju. Najbliższe 15 października w Hrubieszowie i 22 października w Dęblinie. W listopadzie kolejny cykl szkoleń. Więcej informacji na stronie: www.wojsko-polskie.pl.
AP/ opr. DySzcz
Fot. archiwum