Osiągnięcia Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej to główny temat drugiego dnia sympozjum chirurgów plastycznych w Urszulinie.
– Pacjenci z oparzeniami to są pacjenci, u których cierpią wszystkie organy wewnętrzne. Ich leczenie jest ogromnym wyzwaniem – mówi anestezjolog Piotr Tomaka. – Mamy wiele terapii, które pozwalają nam na sprawniejsze leczenie tych pacjentów. Mamy dostęp do płynów dożylnych, krystaloidów. Mamy dostęp do terapii pozaustrojowych. W przypadku oparzeń dużą rolę odgrywa terapia nerkozastępcza. Mamy dostęp do preparatów żywieniowych. Możemy tych pacjentów żywić. Mamy oczywiście duży wachlarz leków. Farmakoterapia bardzo poszła do przodu. Jesteśmy w stanie wspierać tych pacjentów i ich narządy na każdym etapie leczenia. To są takie największe postępy w ciągu tych ostatnich kilkunastu lat – dodaje Piotr Tomaka.
CZYTAJ: „Lubelszczyzna stoi chirurgią plastyczną”. Specjaliści w tej dziedzinie spotkali się w Urszulinie
Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej mieści się w szpitalu powiatowym w Łęcznej. To największy taki ośrodek w kraju i jedyny, który zajmuje się zarówno dorosłymi pacjentami, jak i dziećmi. Centrum działa od 2009 roku.
MaK / opr. PrzeG
Fot. nadesłane