Wiele osób wyrzuca coś, co jeszcze nadaje się do spożycia. Prof. Danuta Kołożyn-Krajewska o marnowaniu żywności przez Polaków

p1060132 2022 10 25 075134 2022 10 25 111202

60 procent Polaków nie rozróżnia dwóch rodzajów dat, które znajdują się na opakowaniach żywności – mówiła w Polskim Radiu Lublin profesor Danuta Kołożyn-Krajewska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Według najnowszego raportu Federacji Polskich Banków Żywności, każdego roku Polacy wyrzucają 3 miliony ton żywności.

– Polacy wyrzucają najczęściej pieczywo, warzywa i owoce, a także mięso i wędliny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wyrzuca „coś, co jeszcze nadaje się do spożycia – dodaje profesor Danuta Kołożyn – Krajewska. – Bo to nie jest zawsze tak, że tam jest tylko jedna data i to jest ta data, po której trzeba produkt wyrzucić. Są dwa rodzaje dat: jedna brzmi „należy spożyć do” i to jest rzeczywiście data gwarantowanego bezpieczeństwa. Spożywanie po tej dacie może jednak spowodować zatrucie pokarmowe. Natomiast jest druga data „najlepiej spożyć przed” i to są produkty trwałe typu mąki, kasze, makarony, konserwy oraz przetwory warzywne – także pasteryzowane czy sterylizowane.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Profesor Danuta Kołożyn-Krajewska jest gościem lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. Towarzystwo obchodzi 30-lecie istnienia. Podczas uroczystości w Uniwersytecie Przyrodniczym otrzyma tytuł honorowego profesora lubelskiej uczelni.

RMaj / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version