Zabytkowy kościół w Łukowie odkrywa swoje tajemnice

310634812 1241965636588210 7424835034554172953 n 2022 10 07 131227

Zabytkowy pobernardyński kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie odzyska swój dawny blask. W kościele odsłonięto ukryte pod farbą na ścianach i suficie prezbiterium osiemnastowieczne malowidła.

– Obecnie trwają prace renowacyjne polichromii, która na stałe będzie już wystrojem kościoła – mówi bialski konserwator zabytków Arkadiusz Bojczuk. – Polichromie w latach 50. były zamalowane. Wykonane odkrywki pokazały, że na dużych płaszczyznach ścian te polichromie się znajdują, ale nie było do końca wiadomo, co one przedstawiają. Dopiero zdejmowanie kolejnych warstw farby ukazało nam  zarys pierwotnych malowideł.

CZYTAJ: Co kryje kościelna szafa? Zabytkowy strój znaleziony w zakrystii ryckiej świątyni [ZDJĘCIA]

– Odkryte malowidła to malarstwo iluzjonistyczne – mówi proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. Andrzej Kieliszek. – Mamy elementy architektury. Są kolumny, łuki, ale też elementy roślinne. Jest malarstwo figuratywne: portret Pana Jezusa, portret Matki Bożej, aniołki – to na ścianach. Na suficie natomiast jest symbol Ducha Świętego – gołębica.

CZYTAJ: Milion dla zabytku. Rusza nabór do konkursu

Malowidła zasłonięte farbą znajdują się też na ścianach w pozostałej części kościoła. Podczas drugiego etapu prac również zostaną odsłonięte i odrestaurowane.

Koszt obecnie prowadzonych prac wynosi ok. 300 tys. złotych, z czego ponad 100 tys. złotych to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MaT / opr. WM

Fot. Aleksandra Wysokińska / nadesłane / MaT

Exit mobile version