Trwa Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Notariusze i aktywiści apelują do Polaków, aby zadbać o swoje sprawy majątkowe na wypadek śmierci.
O spisaniu testamentu powinny pamiętać przede wszystkim osoby żyjące w związkach partnerskich, bo partner czy konkubent nie dziedziczy z mocy ustawy.
– Testamenty są ważne także dla ludzi mieszkających za granicą – zastrzega wiceprezes Izby Notarialnej w Lublinie Jarosław Lewkowicz. – Jeśli nie sporządzi żadnego testamentu to wówczas prawem właściwym będzie prawo miejsca, gdzie on przebywa. Postępowanie spadkowe np. we Francji czy Niemczech jest dosyć drogie. W związku z tym spadkobiercy takiej osoby niestety muszą takie postepowanie przeprowadzić za granicą, co wiąże się z bardzo dużymi kosztami.
– Testament to czynność odwołalna, nie ma się czego bać – mówi adiunkt w katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dr Michał Zalewski. – Sposobów odwołania testamentu jest kilka. Takim najprostszym jest zniszczenie testamentu z takim skutkiem, że pozbawia się go elementów, które przesądzają o jego ważności.
Sporządzić testament można własnoręcznie albo w kancelarii notarialnej. W tym przypadku koszt usługi to około 200 złotych.
FiKar / opr. PrzeG
Fot. pixabay.com