Zamojski „Plastyk” wśród laureatów VII edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra

virtualnu spacer 2022 10 21 204750

Technikum nr 11 im. Piotra Wysockiego w Warszawie zostało laureatem VII edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra – Region Wschód. Gala Finałowa VII edycji Konkursu odbyła się w Warszawie. Celem konkursu jest propagowanie historii Polski oraz krzewienie patriotyzmu i etyki chrześcijańskiej wśród młodzieży szkolnej.

Autorka zwycięskiego filmu pod tytułem „Muzyk Grzegorz Skawiński”, Oliwia Ciupak, powiedziała, że filmowe przedstawienie historii jest sposobem na jej naukę. „Konkurs jest formą nauki historii, bo jednak trzeba się zagłębić w temat, zrozumieć go, a potem przedstawić tak, żeby i inni zrozumieli” – powiedziała autorka. „To inna forma nauki, może bardziej kreatywna, niż ta przedstawiana w szkole. Jest to coś nowego. Im więcej osób będzie brać udział w takich konkursach, to świadomość pewnych rzeczy i wydarzeń historycznych będzie większa” – tłumaczyła autorka filmu.

Drugie miejsce i statuetka trafiło do 69. Liceum Ogólnokształcącego imienia Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie. Zwycięski film opowiada o walce z cenzurą, która doprowadza do tragicznego finału – mówiła współautorka filmu Anna Malyszewa. „Nie ma życia bez uczciwości. Nasz film pokazuje, że musimy dążyć do niej, nawet jeżeli trzeba płacić za to życiem” – zauważyła Anna Malyszewa.

Miejsce 3. zajęło Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernardo Morando w Zamościu z filmem zatytułowanym „Niemieckie bombardowanie Warszawy”.

Jak podkreśliła prezes Fundacji Patria Nostra Natalia Wołyniec – prace uczniów, z ich atrakcyjnym połączeniem myślenia historycznego i wykonania – uczą patriotyzmu. – Celem konkursu jest przede wszystkim patriotyzm. Krzewienie patriotyzmu w młodym pokoleniu – podkreśliła prezes. – W dzisiejszych czasach – to co się dzieje za wschodnią granicą, utwierdza nas w tym, co robimy. Bez wiedzy o swoim kraju, bez dogłębnej znajomości historii, naprawdę bardzo ciężko jest bronić swoich wartości narodowych. Polska musi mieć dzisiaj takie pokolenie, które zdaje sobie sprawę – kim są, jaka jest ich historia, jakie są wartości narodowe i że ich nigdy, nikomu, nie można podarować ani oddać – podkreśliła Natalia Wołyniec.

Tematami przewodnimi VII edycji konkursu były: „Historia i Kultura Polskiej Wsi”, „Niezłomni w Miłości do Ojczyzny”, „Dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza”, „Powstanie Wielkopolskie”, „Wiara, Nadzieja, Miłość, Polskość” czy „Historia Polskiego Morza”. Do konkursu Region Wschód zgłosiło się 90 czteroosobowych drużyn (3 uczniów i nauczyciel) z województw mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i lubelskiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu 60-sekundowej animacji lub filmu na wybrany temat, dotyczący ważnego wydarzenia z historii Polski lub znanej postaci.

Podczas gali finałowej laureaci otrzymali nagrody finansowe oraz replikę szabli polskiej z 1934 roku dla swojej szkoły. Prace konkursowe będą emitowane na telebimach reklamowych znajdujących się w miejscach publicznych, zostaną też opublikowane na stronie organizatora i mediach społecznościowych.

Patroni honorowi wydarzenia to między innymi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej. Patronem medialnym było między innymi Polskie Radio. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Konkursu Historycznego Patria Nostra. Szczegóły dotyczące kolejnej, VIII edycji Konkursu można znaleźć na stronie internetowej: konkurs-patrianostra.pl.

IAR / RL / opr. AKos

Fot. lpzamosc.pl

Exit mobile version