Podczas nadchodzącej nocy – o godzinie 3 – cofamy zegarki o godzinę. To zmiana czasu z letniego na zimowy.
– Zmiana czasu może jednak negatywnie wpływać na naszą psychikę – mówi prof. Adam Wichniak z III Kliniki Psychiatrycznej i Ośrodka Medycyny Snu w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. – Przez pierwsze dni czujemy się z reguły lepiej, potem dopadają nas te zmory cywilizacyjne, czyli niska aktywność, bo gdy jest zimno i ciemno to nie chce nam się ćwiczyć. Bardzo ważne jest, żeby właśnie zwrócić uwagę czy to wydłużenie tego okresu nocnego nie spowoduje spadku aktywności, mniejszej ekspozycji na światło słoneczne. Bo jeżeli tak się stanie, to 2-4 tygodni nastąpi pogorszenie jakoś snu, samopoczucia psychicznego.
Lekarze zachęcają więc do aktywności fizycznej i – jeżeli to możliwe – do jak najdłuższego przebywania w słonecznym świetle.
Część kursów komunikacji nocnej w Lublinie linii N1, N2 i N3 zostanie wykonana podwójnie.
Pasażerowie podróżujący nocą PKP, muszą liczyć się z tym, że przez godzinę pociągi będą stać w miejscu na wybranych stacjach. Kolej informuje, że postój będzie dotyczyć 13 pociągów. Zapewniono, że postoje nie spowodują opóźnień, a podróżni dotrą do stacji docelowej zgodnie z rozkładem jazdy.
Jak podała firma PKP Intercity, informacje na temat dokładnych godzin kursowania pociągów w nocy z 29 na 30 października br. roku można uzyskać m.in. poprzez infolinię pod numerem 703 200 200 oraz u drużyn konduktorskich, które będą obsługiwać pociągi kursujące w tym czasie.
TSpi / PAP / opr. WM
Fot. pixabay.com