Zafałszowanie żywności poprzez dodanie substancji zmieniających skład lub obniżających wartość odżywczą produktu stanowi poważny problem. Badaczki Uniwersytetu Medycznego opracowały wynalazek, który pozwala wykrywać obecność mięsa królika w produktach spożywczych. Za pomysł otrzymały złoty medal podczas 2. edycji Międzynarodowego Konkursu Wynalazków InnoWings.
Z Polski przez Węgry, a następnie do Hiszpanii. Lubelscy naukowcy obserwują żurawie z Poleskiego Parku Narodowego. W ramach projektu „Wędrówki lubelskich żurawi” trzem młodym ptakom założono GPS.
CZYTAJ: „Wędrówki lubelskich żurawi”. Nowoczesna edukacja ekologiczna łączy różne instytucje
Jeż Ignacy został bohaterem drugiej części bajki poświęconej komunikacji alternatywnej. Książkę stworzyli terapeuci ze Spółdzielni Socjalnej „Inicjatywa” w Puławach. Chcą w ten sposób promować różne formy komunikowania się dla dzieci, które nie używają mowy w sposób czynny.
Stoki narciarskie w regionie są gotowe do sezonu – zapewniają właściciele stacji. Miłośnicy białego szaleństwa muszą uzbroić się w cierpliwość i grubsze portfele. Oprócz karnetów podrożeją też wypożyczalnie.
CZYTAJ: Grube portfele potrzebne na stokach. Podwyżki nie ominą wyciągów i wypożyczalni
Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzi freeshop dla uchodźców. To miejsce, w którym mogą bezpłatnie zaopatrzyć się w odzież i różnego rodzaju akcesoria.
CZYTAJ: Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w lubelskim freeshopie. PCK apeluje o przynoszenie darów
W Poturzynie (pow. tomaszowski) powstało Centrum Promocji Wsi im. Fryderyka Chopina. Mieszkańcy wreszcie doczekali się miejsca, w którym będą mogli się spotykać, a władze gminne zyskały przestrzeń do organizacji m.in. koncertów chopinowskich.
CZYTAJ: „Poturzyn trzeba rozsławić”. W miejscowości powstało Centrum Promocji Wsi im. Fryderyka Chopina
79 lat temu Niemcy przeprowadzili akcję „Erntefest” – dożynki. W ciągu dwóch dni w dystrykcie lubelskim wymordowano około 42 tysięcy Żydów. Była to największa jednorazowa egzekucja w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych.
CZYTAJ: 79. rocznica akcji „Erntefest”. W Lublinie upamiętniono ofiary „krwawej środy”
Program prowadziła Agata Zalewska.
Fot. pixabay.com