03.11.2022 Aktualności Radia Lublin

laboratory 5721287 1920 2022 11 03 200220

Zafałszowanie żywności poprzez dodanie substancji zmieniających skład lub obniżających wartość odżywczą produktu stanowi poważny problem. Badaczki Uniwersytetu Medycznego opracowały wynalazek, który pozwala wykrywać obecność mięsa królika w produktach spożywczych. Za pomysł otrzymały złoty medal podczas 2. edycji Międzynarodowego Konkursu Wynalazków InnoWings.

CZYTAJ: Fałszowanie żywności na rynku mięsnym to prawdziwy problem. Lubelskie badaczki opracowały specjalny wynalazek

Z Polski przez Węgry, a następnie do Hiszpanii. Lubelscy naukowcy obserwują żurawie z Poleskiego Parku Narodowego. W ramach projektu „Wędrówki lubelskich żurawi” trzem młodym ptakom założono GPS.  

CZYTAJ: „Wędrówki lubelskich żurawi”. Nowoczesna edukacja ekologiczna łączy różne instytucje

Jeż Ignacy został bohaterem drugiej części bajki poświęconej komunikacji alternatywnej. Książkę stworzyli terapeuci ze Spółdzielni Socjalnej „Inicjatywa” w Puławach. Chcą w ten sposób promować różne formy komunikowania się dla dzieci, które nie używają mowy w sposób czynny.

CZYTAJ: Pomoże dzieciom z trudnościami z mówieniem. W Puławach powstała wyjątkowa książka do komunikacji alternatywnej

Stoki narciarskie w regionie są gotowe do sezonu – zapewniają właściciele stacji. Miłośnicy białego szaleństwa muszą uzbroić się w cierpliwość i grubsze portfele. Oprócz karnetów podrożeją też wypożyczalnie.

CZYTAJ: Grube portfele potrzebne na stokach. Podwyżki nie ominą wyciągów i wypożyczalni

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzi freeshop dla uchodźców. To miejsce, w którym mogą bezpłatnie zaopatrzyć się w odzież i różnego rodzaju akcesoria.

CZYTAJ: Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w lubelskim freeshopie. PCK apeluje o przynoszenie darów

W Poturzynie (pow. tomaszowski) powstało Centrum Promocji Wsi im. Fryderyka Chopina. Mieszkańcy wreszcie doczekali się miejsca, w którym będą mogli się spotykać, a władze gminne zyskały przestrzeń do organizacji m.in. koncertów chopinowskich.

CZYTAJ: „Poturzyn trzeba rozsławić”. W miejscowości powstało Centrum Promocji Wsi im. Fryderyka Chopina

79 lat temu Niemcy przeprowadzili akcję „Erntefest” – dożynki. W ciągu dwóch dni w dystrykcie lubelskim wymordowano około 42 tysięcy Żydów. Była to największa jednorazowa egzekucja w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych.

CZYTAJ: 79. rocznica akcji „Erntefest”. W Lublinie upamiętniono ofiary „krwawej środy”

Program prowadziła Agata Zalewska. 

Fot. pixabay.com

Exit mobile version