09.11.2022 Informator kulturalny

beksinski grafiki net 3 2022 11 09 103358

Teatry Tańca w Lublinie

W Lublinie rozpoczynają się 26. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. To jeden z najstarszych i największych festiwali tańca współczesnego w Polsce i Europie Wschodniej. Twórcy Spotkań podkreślają uniwersalny wymiar wydarzenia.

– Taniec współczesny jest szczególnym medium porozumienia – podkreśla reprezentujący organizatorów imprezy – Ryszard Kalinowski. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, potrwają do 13 listopada, a pełny program dostępny jest na stronie wydarzenia.

Twórczość Beksińskiego w CSK

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie od dziś mogą państwo oglądać wyjątkową ekspozycję, prezentująca bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych – Zdzisława Beksińskiego.

Wystawa zatytułowana „Beksiński w Lublinie” to 50 specjalnie wyselekcjonowanych obrazów mistrza, pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, ukazujących jego wyjątkowy i tajemniczy świat. Poprzez doświadczenia Virtual Reality będzie można odbyć podróż „do środka” obrazów Zdzisława Beksińskiego. Będzie to pierwsze w Lublinie tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości tego malarza.

Ekspozycja będzie prezentowana do 29 stycznia.

„Prześwietlenia” w Galerii Gardzienice

W Galerii Gardzienice dziś wernisaż wystawy fotografii Alicji Przybyszowskiej „Prześwietlenia”. Ekspozycja poświęcona jest Łemkowszczyźnie. Kilkadziesiąt czarno-białych fotografii łączy symbole sakralne z pejzażem. W obrazie, który wyłania się z prac autorki, uchwycono losy ludności łemkowskiej, jak również tęsknotę wyrażoną w symbolach, które pozostały po wysiedlonej ludności – przydrożnych krzyżach, kapliczkach czy wyludnionej przestrzeni.

Wystawa będzie prezentowana do 25 listopada, a dzisiejszy wernisaż w Galerii Gardzienice, przy ul. Grodzka 5a, rozpocznie się o godz.18.00.

Akwarelowy spacer po mieście Lublinie

Z kolei w Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3, wernisaż wystawy Artura Przybysza „Akwarelowy spacer po mieście Lublinie”. Artysta urodził się, mieszka i tworzy w Lublinie. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS. Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Motywem przewodnim ponad czterdziestu prezentowanych na wystawie prac jest dawny Lublin, widziany zarówno za dnia, jak i nocą.

Ekspozycja będzie prezentowana  do 3 grudnia, a wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00.

Pospieszalscy wierszem w Filharmonii Lubelskiej

W Filharmonii Lubelskiej dziś koncert „Pospieszalscy wierszem”. Zabrzmią utwory inspirowane miedzy innymi poezją Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Edwarda Stachury, a prezentuje je wyjątkowa, piętnastoosobowa rodzinna orkiestra Pospieszalskich. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem” oraz Instytut Pamięci Narodowej. Koncert rozpocznie się o godz.19.00.

Patriotycznie w Chatce Żaka

Koncert patriotyczny „Miła nam jest Ojczyzna”, odbędzie się w Akademickim Centrum Kultury i Mediów „Chatka Żaka”. W tym roku mija 200. lat od śmierci Józefa Wybickiego. Pragniemy uczcić życie i twórczość tego wielkiego Polaka prezentując widowisko o treściach patriotycznych, nawiązujące do okresu historycznego i wydarzeń bliskich Józefowi Wybickiemu mówią organizatorzy wydarzenia, które rozpocznie się w lubelskiej chatce żaka o godz. 18.00. Wstęp jest wolny. To wydarzenie także wpisuje się w program „Warto być Polakiem”, organizowany przez Samorząd Województwa Lubelskiego, którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych.

Fot. materiały organizatora

Exit mobile version