„Fundacja Żydowski Lublin” przygotowuje się do zorganizowania 120. urodzin Isaaca Bashevisa Singera. Wydarzenie odbędzie się na placu Singera w okolicach pozostałości po postumencie, na którym niegdyś stał pomnik Bieruta. Opowie o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” Paweł Passini. Fundacja została założona przez członków lubelskiej społeczności żydowskiej oraz rabinów Michaela Schudricha i Yehoshuę Ellisa. Ma swoją siedzibę w gmachu lubelskiej Jesziwy – symbolu lubelskiej społeczności żydowskiej i jej tradycji.
Kolejny sezon Pracowni Poetyckiej im. Józefa Czechowicza rusza w Muzeum Czechowicza we wtorek. „Nasz projekt skierowany jest do uczniów szkół średnich, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych literaturą współczesną” – zapowiadają organizatorzy. Zajęcia poprowadzi Kamil Brewiński. Będzie omawiał i dyskutował z uczestnikami o nadesłanych przez nich utworach, przybliżał twórczość najciekawszych poetów współczesnych oraz pomagał rozwijać warsztat pisarski. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” opowie o tym kierownik Muzeum Czechowicza, prof. Aleksander Wójtowicz. Porozmawiamy też o notatnikach Józefa Łobodowskiego, które muzeum planuje wydać w przyszłym roku.
Ukazał się już nowy numer kwartalnika Akcent, ale my sięgniemy jeszcze do poprzedniego, o którym w rozmowie prowadzonej przez Łukasza Janickiego opowiadał prof. Wojciech Kruszewski.
W 340 odcinku słuchowiska „Bazarek” o tym, że inteligencja Bobasińskiej nie obejmuje makaronu, o Helenie, która lepi garnki i Wiesławie, który ma plan na Zosię.
Fot. TsF