15.11.2022 Informator kulturalny

dsc01732 2022 11 10 221928 2022 11 15 095721

Bitwa o Kulturę w Teatrze Starym

Piotr Nazaruk z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN będzie gościem spotkania Bitwa o Kulturę. Temat niezwykle ciekawy: uczestnicy przyjrzą się fenomenowi teatru żydowskiego w Polsce od końca XIX wieku do czasu Zagłady.

To m.in twórczości żydowskiego dramatopisarza i poety Abrahama Goldfadena otwiera historię teatru w jidysz. Co to znaczyło grać w jidysz, kim byli twórcy dramatów i przedstawień, co możemy powiedzieć o publiczności tych widowisk? Jak bardzo przenikały się polskie i żydowskie środowiska teatralne? Na te i wiele innych pytań spróbuje odpowiedzieć Piotr Nazaruk. 

Początek spotkania pt. „Świat utracony, ale nie zapomniany” w Teatrze Starym w Lublinie o 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa prac Stanisława Pokryszki w Zamościu

BWA Galeria Zamojska zaprasza na wystawę prac autorstwa Stanisława Pokryszki. To malarz związany z Roztoczem i Biłgorajem, który zmarł w 2020 roku. Obrazy Staszka Pokryszki z osobną malarską poetyką są, trwają malarskim życiem – opisuje jego malarstwo Stanisław Baj. 

To uczeń wielkiego kolorysty Jana Szancenbacha. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od wielu lat aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym zamojskiego środowiska plastycznego. Tworzył obrazy w oparciu o materię i struktury pochodzące z natury, m.in. wykorzystując na płótnach mikstury powstałe na bazie piasku. Te kompozycje przepojone były ciepłymi barwami, przywodzącymi na myśl bliskie artyście okolice roztoczańskiej przyrody. Pokryszko zorganizował kilkanaście wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych zbiorowych.

Retrospektywna wystaw prac Stanisława Pokryszki mogą Państwo zobaczyć w BWA Galerii Zamojskiej. 

Fotografie Alicji Przybyszowskiej w Galerii Gardzienice

Fotografka Alicja Przybyszowska zaprasza do Galerii Gardzienice mieszczącej się na Starym Mieście w Lublinie. Tym razem okiem aparatu uchwyciła tajemniczość Łemkowszczyzny. Na cykl pt. „Prześwietlenia” składają się fotografie, które autorka wykonała w ostatnich dwóch dekadach. Wystawa jest dostępna do 25 listopada w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej 5A w Lublinie.

Tkanina i rękodzieło na wystawach w Muzeum Wsi Lubelskiej

Na koniec zabieramy Państwa do Muzeum Wsi Lubelskiej. W nowej przestrzeni Muzeum Wsi Lubelskiej tylko do końca listopada dostępna będzie wystawa Moniki Trypuz pt.  „Atencja/Rocznik Wsi”.  To dwa projekty autorki nawiązujące do kultury ludowej i rękodzieła. Łącznikiem ekspozycji jest tkanina, bardzo charakterystyczna i związana z Lubelszczyzną.

„Rocznik wsi” to projekt książki, której szata graficzna inspirowana jest w dużym stopniu tkaniną dwuosnowową. Ilustruje ona miesiąc po miesiącu tradycje i obrzędy ludowe oraz prace wykonywane niegdyś na wsi o konkretnych porach roku.

Na wystawie pt. „Atencja” mogą Państwo zobaczyć całe spektrum pracy tkacza i takczki, także tych współczesnych.

Wystawa w Muzeum Wsi Lubelskiej będzie dostępna do 30 listopada.

Fot. archiwum

Exit mobile version