„Sonata Kreutzerowska” w Teatrze Osterwy
Łukasz Lewandowski, reżyser spektaklu „Sonata Kreutzerowska”, jest odpowiedzialny za teatralną adaptację noweli autorstwa Lwa Tołstoja. To utwór o zazdrości, niekompetencji człowieka, który jako młodzieniec wchodzi w schematy normalnego życia, które go miażdży i doprowadza do zabójstwa. Odpowiedzialny za wykonanie jest Daniel Salman (na zdj.), aktor lubelskiego Teatru Osterwy.
Dla aktora Daniela Salmana rola w „Sonacie Kreutzerowskiej” będzie pierwszym monodramem w ponad 12-letniej karierze. Jak twierdzi, pomimo iż od publikacji „Sonaty” minęło ponad 130 lat, nadal zawiera aktualne pytania o relacje damsko-męskie i stosunek mężczyzny do kobiety.
Dzisiejszy spektakl rozpoczyna się o 17.00. Szczegółowy repertuar znajdą Państwo na stronie teatrosterwy.pl.
Pożegnanie z wystawą w Centrum Synagoga w Zamościu
Dziś ostatni dzień, by zobaczyć wystawę „Miejsca odkryte. Wystawa Przyjaciół” w Centrum Synagoga w Zamościu. Składają się na nią prace fotografa i grafika Alana Metnicka i artysty malarza Jerzego Tyburskiego.
Metnick urodził się w Chicago. Studiował historię i fotografię. W 2004 roku po raz pierwszy przyjechał do Polski i od tego czasu działa na rzecz renowacji i odbudowy żydowskiego cmentarza w Sławatyczach oraz upamiętnienia Żydów sławatyckich. Regularnie odwiedza Polskę i fotografuje macewy na cmentarzach żydowskich. Jego fotografie znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Żydowskiego Instytutu Historycznego, są też pokazywane na wystawach w polskich miastach.
Jerzy Tyburski pochodzi z Lubaczowa. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, studiował na Wydziale Historii Sztuki KUL. Od 2002 roku kieruje BWA – Galerią Zamojską.
Ekspozycja to połączenie żywych, surrealistycznych kolorów w pracach malarskich Tyburskiego oraz czerni i bieli w fotografiach Alana Metnicka. Spoiwem ma być odnajdywanie i wyrażanie własnego pojmowania miłości, patosu, tragedii, wiary i nadziei poprzez środki wizualne.
Wystawa „Miejsca odkryte. Wystawa Przyjaciół” będzie czynna jeszcze tylko dziś w Centrum Synagoga w Zamościu.
Koncert grupy „Enigma” w Centrum Spotkania Kultur
Lublin znalazł się na trasie koncertowej legendarnego zespołu Enigma. Dziś koncert w Centrum Spotkania Kultur. Grupa działa od lat 90. ubiegłego wieku. Na koncie ma aż trzy nominacje do nagród Grammy, 70 milionów sprzedanych płyt, ponad 100 złotych i platynowych krążków. To projekt, w którym muzycy łączą nastrojowy pop, dance z elektroniką. Utwory „Gravity of love” czy „Return to Innocence” królowały na światowych listach przebojów.
Na scenie sali operowej wystąpią m.in. założyciele grupy Andru Donalds, Angel X, Fox Lima. Wykonają najbardziej popularne utwory w ramach „Original Enigma Voices”. W programie znajdzie się ponad 20 utworów z różnych albumów.
Początek koncertu o 19.00 w CSK.
Fot. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie FB